PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne nowoczesne pociągi dla Małopolski

  • malopolskie.pl    31 marca 2011 - 14:00
Kolejne nowoczesne pociągi dla Małopolski

W czwartek, 31 marca, dwa kolejne nowoczesne, komfortowe ACATUSY-2 wyjechały na tory w Małopolsce. W pierwszą trasę nowym składem z Nowego Sącza do Krakowa wybrał się wicemarszałek Roman Ciepiela.
W przekazaniu pociągów Przewozom Regionalnym uczestniczył także przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk.

W sumie Województwo Małopolskie zakupiło 5 tego typu pociągów. Pierwsze dwa od 28 stycznia jeżdżą po małopolskich torach. Ostatni ma zostać oddany do użytku jeszcze w kwietniu. Całkowity koszt zamówienia obejmujący zakup 5 pojazdów wynosi ponad 91 mln zł.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dotacja unijna wynosi ponad 62 mln zł. Jak zaznaczył wicemarszałek Ciepiela Województwo Małopolskie ma w planach do 2014 roku zakupić co najmniej 8 kolejnych, a przy współpracy Województwem Śląskim nawet 12 pociągów typu ACATUS-2.

Pociągi typu ACATUS-2 wyprodukowane zostały specjalnie na zamówienie Województwa Małopolskiego. Mogą osiągać prędkość do 160 km/h. Pojazdy wyposażone są w 180 miejsc siedzących. Wagony posiadają obniżoną podłogę. Aby maksymalnie ułatwić korzystanie z pojazdu osobom niepełnosprawnym, składy przystosowano do obsługi podróżnych poruszających się na wózkach inwalidzkich m.in. dzięki specjalnie zamontowanym windom. W każdym pojeździe wydzielono 20 miejsc klasy 1. Pociągi wyposażone są w klimatyzację, monitoring wnętrza, instalację do przekazywania informacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Marek z Małopolski, 2011-03-31 19:27:05

    To prawda. Te nowe niebieskie zachodniopomorskie szynobusy kursowały już w te wakacje do Świnoujścia i Kołobrzegu i jeździ się świetnie. Małopolska jednak przegrała z Zachodniopomorskim.
  • turysta ze Śląska, 2011-03-31 18:43:22

    Zachodniopomorskie i tak z wami wygrało. Szczecin kupił 12 najnowocześniejszych w całej Europie szynobusów które są o niebo lepsze od Waszych ACATUS-ów 2. Oni jak coś robią to pełną parą - porządnie. Po za tym teraz tymi pociągami da radę szybko dojechać nad morze - do Kołobrzegu. A w te wakacje będ...ą przebudowywać i gruntownie modernizować linię kolejową ze Szczecina do Kołobrzegu i nad morze tymi najbardziej komfortowymi szynobusami będzie można dojechać w nieco ponad 1,5 h. Po za tym można nimi dojechać nad piękne jeziora na Pojezierzu Drawskim.  rozwiń