PARTNER PORTALU
 • BGK

Kolejne podwyżki cen biletów w stolicy

 • Newseria.pl    10 kwietnia 2013 - 09:44
Kolejne podwyżki cen biletów w stolicy

Mimo cięć w połączeniach, w przyszłym roku znowu podrożeją bilety warszawskiej komunikacji miejskiej.
Planowane na czerwiec zmiany w rozkładach jazdy mają przynieść kilkadziesiąt milionów złotych oszczędności, ale to nie ratuje budżetu ZTM. Przedwakacyjne zmiany obejmą 40 linii, z czego 10 zostanie całkowicie zlikwidowanych.

Pomimo tego, że oferta komunikacji autobusowej w Warszawie zubożeje, mieszkańcy stolicy muszą przygotować się już na kolejne podwyżki cen biletów.

- Kolejna podwyżka cen biletów została zaplanowana na styczeń przyszłego roku. Wynika to przede wszystkim stąd, że te pieniądze dodatkowe, które do budżetu wpłyną, pozwolą nam utrzymać komunikację na poziomie powiedzmy „jako takim" - mówi Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM Warszawa.

Zgodnie z planami przyjętymi w maju 2012 roku po trzecim etapie podwyżek, czyli od stycznia 2014 roku, za bilet jednorazowy normalny Warszawiacy zapłacą 4,80 zł (teraz 4,40 zł), za imienny bilet 30-dniowy - 112 zł (teraz 100 zł), a za 90-dniowy - 280 zł (dziś 250 zł).

Zmiany w rozkładzie jazdy autobusów w stolicy, w wyniku których całkowicie zlikwidowane zostanie 10 linii, zostały wymuszone przez trudną sytuację ekonomiczną warszawskiej komunikacji miejskiej. W stołecznym budżecie przeznaczono na nią mniej środków, a to wymusza cięcia.

Według Krajnowa, w związku z trudną sytuacją finansową w stolicy, podwyżki są niezbędne, by zapobiec jeszcze większym redukcjom połączeń.

- Gdyby nie dodatkowe środki z podwyżki cen to niestety cięcia i ograniczenia w komunikacji mogłyby być znacznie bardziej dotkliwe dla pasażerów - wyjaśnia rzecznik ZTM.

W czerwcu zlikwidowanych zostanie dziesięć linii autobusowych: 130, 151 175, 195, 202, 228, 302, 410, 422 oraz 510. Do tego linie 102 oraz 215 zostaną połączone odpowiednio z liniami 151 oraz 115. Na wielu liniach zostanie ograniczona częstotliwość kursowania. Część połączeń będzie obsługiwana jedynie w dni powszednie lub w godzinach szczytu.

Poruszenie wywołuje szczególnie plan zlikwidowania łączącej centrum z Lotniskiem Chopina linii 175. ZTM przekonuje jednak, że tę samą trasę obsługuje również Szybka Kolej Miejska, a właśnie likwidowanie linii dublujących transport szynowy jest priorytetem.

- Podjęliśmy decyzję na etapie planowania tych zmian, że nie będziemy nic zmieniać na liniach tzw. kluczowych, które się cieszą największym zainteresowaniem ze strony pasażerów, a także tych, które kursują tam, gdzie nie ma komunikacji szynowej - mówi Krajnow.

- Natomiast w zamian musimy ograniczyć ofertę na liniach, które dublują komunikację szynową, czyli tramwaje, metro, kolej, a także tych liniach, które się cieszą mniejszym zainteresowaniem.

ZTM chce wprowadzić zmiany na początku czerwca, by przetestować nowy rozkład jazdy jeszcze przed wakacjami. Oznacza to, że możliwe są pewne korekty, choć rzecznik zapewnia, że na tę chwilę decyzje są ostateczne, tym bardziej, że zostały one podjęte w oparciu o liczne badania, dyskusje i analizy ekspertów.

Przed planowanymi zmianami w komunikacji autobusowej ZTM już rozpoczął cięcia w transporcie szynowym. W dni wolne od pracy oraz poza godzinami szczytu rzadziej jeździ metro, a od maja w weekendy przestaną kursować pociągi linii S9 z Warszawy Zachodniej do Legionowa i Wieliszewa.

Koszt utrzymania komunikacji miejskiej w Warszawie to 2,3 mld zł rocznie. Bilety pokrywają tę kwotę tylko w jednej trzeciej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • warszawiak , 2013-04-10 15:10:21

  Ludzio juz sie niechce pisać i odpowiadać , na takie działania " NIEUKÓW Z ZTM - KRAJNOW I Z MAGISTRATU GRONKIEWICZOWEJ" . ZWOLNIĆ POŁOWE LUDZI Z ZTM-U ----------- URZĘDASÓW !!!!!!!!1 OBNIŻYĆ WYNAGRODZENIA W ZTM-IE --DYREKCJI TEZ !!! KONIEC Z TRZYNASTAKAM...I , NAGRODAMI PANIE KRAJNOW . TO CO ROBICIE TO ---, " IDIOTRYZM " DLA NORMALNYCH LUDZI . ZLIKWIDOWAĆ SAMOCHODY SŁUŻBOWE -KIEROWNICTWA W ZTM. TYLKO SPECJALNE - POGOTOWIA !!!!!!!!!!!1 KIEROWNICTWO DO KOMUNIKACJI SWOJEJ - MIEJSKIEJ !!! Z MAGISTRATU TEŻ --- , DO KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ !!!! A , TERAZ SOBIE LIKWIDUJCIE !!! ALE ---, AROGANCJA WASZA - POSIADANEJ WŁADZY Z PO NIE POSIADA GRANIC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! gdzie obowiązek meldunkowy dla SŁOIKÓW !!!!-- ŚMIECIARZY !!!!  rozwiń
 • igaden, 2013-04-10 14:57:48

  A ja sobie mysle, ze warto zastanowic sie nad bojkotem komunikacji miejskiej. Znow, mimo protestow mieszkancow, wladza wie lepiej, czym i gdzie mamy sie poruszac. Mozna tez zmienic wladze Warszawy, do wyborow juz niezby daleko. Oczywiscie, aby bojkot sie powiodl, nalezaloby wymyslec inne, alternatyw...ne sposoby poruszania sie po moescie. Moze samopomoc obywatelska? Trzeba to przemyslec i podjac zdecydowane dzialania.  rozwiń
 • glews, 2013-04-10 09:49:54

  Czemu tak światły naród pozwala się likwidować i zarządzać zdrajcom i sprzedawczykom? Czy całe morze krwi wylane przez polską inteligencję poległą w Powstaniu Warszawskim poszło na marne???