PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne stacje roweru miejskiego w Opolu

  • ZWI    27 maja 2013 - 17:48
Kolejne stacje roweru miejskiego w Opolu

Zostały uruchomione trzy kolejne stacje rowerowe w Opolu – przy dworcu PKP, przy uniwersytecie ( ul.Ozimska) i ul. Spychalskiego. Już w dniu uruchomienia cieszyły się sporym zainteresowaniem o czym świadczy ok.30 wypożyczeń na każdej z tych stacji.
Razem ze stacją sponsorską CH Karolinka w Opolu funkcjonuje czternaście stacji. Ze 149 rowerów miejskich, skorzystało już 5.500 opolan.

Od początku funkcjonowania systemu rowerzyści Opole Bike  przejechali ponad 120.000 km i ograniczyli  tym samym emisję CO2  do atmosfery o 34 tony (w skali całego kraju blisko 700 ton). 15 maja rower miejski był wykorzystywany aż 582 razy, co stanowi dzienny rekord wypożyczeń w tym sezonie.

Najwięcej wypożyczeń opolski system  rejestruje w ciągu tygodnia – to jego specyfika. Od wczesnych godzin porannych mieszkańcy Opola jeżdżą jednośladami Opole Bike do pracy lub na zakupy do centrum miasta. Przeciętny czas wypożyczenia roweru to 20 minut, a średnia pokonywana trasa ma długość 2 km.  Oznacza to, że system  w 100% spełnia swoje pierwotne funkcje i założenia - mieszkańcy miasta korzystają z rowerów jako alternatywnego środka transportu, przemieszczają się na krótkich trasach i korzystają z naszych jednośladów bezpłatnie.

Korzystanie z roweru miejskiego to nie tylko modny trend, to odzwierciedlenie  postawy  „Jestem eco- żyję eco” tak ważnej z perspektywy zrównoważonego rozwoju -dominującego elementu polityki Unii Europejskiej.

W Polsce tylko w 6 miastach istnieją systemy rowerowe (w tym 4  obsługiwane przez Nextbike), jednak coraz więcej miast przygotowuje się do wprowadzenia roweru miejskiego do swojej tkanki komunikacyjnej jako alternatywnego środka transportu  oraz  rekreacji.

Warto zauważyć, iż Warszawa traktuje  rozwój systemu rowerowego jako oficjalne uzupełnienie tradycyjnego transportu miejskiego, co zapewnia jej legislacje wydatków na ten statutowy cel, a  stworzenia Użytkownikom możliwości życia zgodnie z ideami ekologicznymi  i ekonomicznymi wpisuje ją  do kategorii miast przyjaznych mieszkańcom.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.