PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejny głos sprzeciwu ws. prywatyzacji SPEC

  • PAP    9 maja 2011 - 16:37
Kolejny głos sprzeciwu ws. prywatyzacji SPEC

Prezes PiS Jarosław Kaczyński sprzeciwił się w poniedziałek planom prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SPEC S.A.
Kaczyński wezwał do przeprowadzenia w stolicy referendum w tej sprawie. Miałoby się ono odbyć razem z jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Podczas konferencji prasowej PiS i mazowieckiej NSZZ "Solidarność" szef PiS zapowiedział też stworzenie ruchu społecznego, który sprzeciwiałby się prywatyzacji SPEC-u. W konferencji uczestniczyli także warszawscy parlamentarzyści i radni PiS.

Czytaj też: Będzie referendum ws. prywatyzacji SPEC?

- Musimy się temu niszczycielskiemu pomysłowi przeciwstawić. Mogą to zrobić mieszkańcy Warszawy. Trzeba się zmobilizować, stworzyć szeroki ruch społeczny. Tego nie może zrobić jedna partia, ona może być uczestnikiem tego ruchu - powiedział Kaczyński.

Dodał, że nie należy prywatyzować spółek, które mają monopolistyczną pozycję na rynku. Jego zdaniem przyczynia się to do radykalnego wzrostu cen. W ocenie lidera PiS przeprowadzenie referendum ws. prywatyzacji SPEC-u jest potrzebne. - To się może i musi udać - uważa Kaczyński.

Czytaj też: Panśtwowa prywatyzacja stołecznego SPEC

Według niego warszawiacy opowiadając się przeciwko prywatyzacji, daliby sygnał dla całego kraju, że pewien sposób rządzenia się kończy, nie jest akceptowany. - Warszawa jest najlepszym przykładem, jak trudno o dobre rządzenie - dodał Kaczyński.

- Chcemy rozpocząć akcję informacyjną. Przedstawić mieszkańcom Warszawy wszechstronną informację dotyczącą negatywnych konsekwencji prywatyzacji SPEC. Uważamy, że sprzedaż tego przedsiębiorstwa prywatnemu inwestorowi jest szkodliwa z punktu widzenia miasta i jego mieszkańców - powiedział szef warszawskiego PiS Mariusz Kamiński. Podkreślił, że władze Warszawy odmawiają merytorycznej, rzetelnej dyskusji o prywatyzacji SPEC na forum Rady Warszawy.

Również warszawscy radni SLD i Zielonych 2004 chcą referendum w sprawie prywatyzacji SPEC. W ubiegły piątek złożyli w tej sprawie powiadomienie do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz (oceń prezydent).

Rzecznik stołecznego ratusza Tomasz Andryszczyk, odnosząc się do propozycji PiS powiedział: - Nie możemy traktować poważnie propozycji referendum, kiedy procedura prywatyzacyjna jest tak bardzo zaawansowana; bo ona jest bardzo zaawansowana, można powiedzieć, że raczej jest bliżej niż dalej zamknięcia tego procesu.

Jak dodał, kwestia przeznaczenia SPEC do prywatyzacji była wielokrotnie przedmiotem analiz Rady Warszawy, ekspertów i urzędników ratusza i kierunkowo zapadła już wiele miesięcy temu. - Nie można tak po prostu odstąpić od tak poważnej procedury, ignorując konsekwencję takiego kroku, chociażby dla budżetu stolicy - zaznaczył Andryszczyk.

Podkreślił, że miasto planuje przeznaczyć 100 proc. zysków z prywatyzacji na rozwój, czyli przekazać je bezpośrednio do budżetu inwestycyjnego. - Środki te wrócą więc do mieszkańców w postaci nowej infrastruktury drogowej, transportowej czy edukacyjnej - zauważyłKOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.