PARTNER PORTALU
 • BGK

Kolejny odwiert geotermalny na Podhalu

 • PAP    29 kwietnia 2013 - 11:48
Kolejny odwiert geotermalny na Podhalu

Geotermia Podhalańska pod koniec kwietnia zakończyła budowę trzeciego odwiertu geotermalnego w Bańskiej Niżnej, który zasili istniejącą sieć ciepłowniczą na Podhalu.
Na głębokości 3,4 km natrafiono na wodę o temperaturze 95 stopni C. Wartość inwestycji to 20 mln zł.

„Przeprowadzone testy są bardzo optymistyczne. Zakładaliśmy, że woda z nowego odwiertu będzie wydobywana z prędkością 200 metrów sześciennych na godzinę, ale krótkie testy wykazały, iż wydajność powinna być dużo lepsza" - powiedział prezes Geotermii Podhalańskiej Czesław Ślimak.

Podłączenie nowego odwiertu z siecią ciepłowniczą spowoduje przyrost mocy instalacji geotermalnej o około 10 MW, czyli wzrost w stosunku do obecnej mocy o 60-70 proc.

Prezes zaznaczył, że dokładną sprawność nowego odwiertu będzie można określić wówczas, gdy obieg z nowego źródła zostanie podłączony do sieci ciepłowniczej. „Na spodzie odwiertu woda ma temperaturę 95 st. C, a na wylocie temperatura powinna być w granicach osiemdziesięciu kilku stopni. Dokładną temperaturę będzie można stwierdzić w czasie eksploatacji" - dodał.

Ocenił, że prace górnicze odbywały się zgodnie z planem. Wiercenie rozpoczęło się 15 grudnia; na źródło, gdzie na głębokości 3,4 km zainstalowano kolektor wodonośny, natrafiono 20 kwietnia.

Teraz firma rozbierze wieżę wiertniczą; trzeba też zrekultywować terenu. Kolejnym etapem będzie podłączanie odwiertu do sieci ciepłowniczej. Nowe źródło zasili sieć już w najbliższym sezonie grzewczym, czyli na jesieni tego roku.

Spółka Geotermia Podhalańska sfinansowała budowę odwiertu z pożyczki udzielonej na preferencyjnych warunkach przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. To największa pożyczka, jaką do tej pory udzielił krakowski Fundusz. 

Uruchomienie nowego odwiertu i podłączenie go do istniejącej sieci ciepłowniczej ma wpłynąć na poprawę jakości powietrza na Podhalu, dzięki redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Szacuje się, że do sieci ciepłowniczej będzie można przyłączyć ok. 1000 domów jednorodzinnych. Według danych Geotermii Podhalańskiej jeden gigadżul energii geotermalnej kosztuje 53 zł.

Rocznie do sieci geotermalnej na Podhalu podłączanych jest około 100 budynków. Obecnie energia geotermalna pokrywa około 35 proc. zapotrzebowania na ciepło w samym Zakopanem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • St. Lenartowicz, 2013-05-01 11:17:10

  Tak trzymać. Nie trwonić kasy unijnej na glupoty, lecz zwiekszyć maksymalnie te zadania (geotermia, drogi) które na siebie zarabiają. Dotacje rychło się zkończą, oby nie zostały nam rachunki do zapłacenia bez możliwości zarobku.
 • Andrzej Ptasznik, 2013-04-29 21:24:22

  Brawo to akurat rzetelnie zredagowany artykuł, unaoczniający, że Polak potrafi o ile mu nie przeszkadzają. Mamy kolejny przykład do naśladowania, wiadomo również nie od dziś ,gdzie mamy zlokalizowane tereny geotermalne. Proszę tak trzymać.