PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejny poselski projekt w sprawie in-house

  • pt    15 stycznia 2016 - 13:37
Kolejny poselski projekt w sprawie in-house
Problem zamówień in-houe ciągle nie pozostaje rozwiązany (fot. mat.prasowe)

• Do Sejmu trafił kolejny projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
• Projekt zakłada wprowadzenie tzw. zamówień in-house w sektorze gospodarki odpadami komunalnymi.
13 stycznia grupa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyła w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

- Nowelizacja ustawy ma za zadanie usprawnić i przyśpieszyć zadania dotyczące utrzymania czystości i porządku w gminach oraz rozwiązać sytuacje stworzone pod rządami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a w szczególności art. 6e, którego głównym celem było urynkowienie zamówień i przetargów organizowanych przez gminy, a w rzeczywistości art. 6e stał się przyczynkiem do likwidacji wielu gminnych spółek zajmujących się zadaniami własnymi gminy, tj. odbieraniem odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, zapobiegania zanieczyszczaniu ulic, placów i terenów otwartych oraz utrzymaniu czystości i porządku na przystankach komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest gmina - wyjaśniają autorzy.

W opinii posłów, z tego powodu spółki musiały przejść restrukturyzację w postaci wyprzedaży majątku, albo zostały całkowicie zlikwidowane, co przyniosło de facto szkody po stronie gmin. Wykreślenie art. 6e ustawy pozwoli zlecać najczęstsze czynności związane z utrzymaniem czystości bezpośrednio jednostkom gminnym.

Autorzy projektu proponują, aby gmina realizując przedmiotowe zadanie zobowiązana była do udzielenia zamówienia spółce komunalnej. Kapitał zakładowy musiałby jednak mieć wyłącznie gminny charakter, musiałaby ona prowadzić głównie działalności w sferze użyteczności publicznej na rzecz własnej jednostki samorządu terytorialnego. Wyłącznie w przypadku braku takiej spółki, gmina mogłaby przeprowadzić wolny przetarg na zasadach obowiązujących w obecnej ustawie.

Jak wyjaśniają posłowie PSL, zmiany zawarte w art. 3a dają spółkom gminnym możliwość realizacji zadań polegających na zapewnieniu budowy, utrzymania i eksploatacji regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.

Celem tych zapisów jest wykorzystanie infrastruktury istniejącej już w gminie bez konieczności zlecania jej obsługi zewnętrznym podmiotom. Obsługa wiąże się bezpośrednio z użytkowaniem jej do
realizacji działalności w sferze użyteczności publicznej na rzecz tej jednostki samorządu
terytorialnego w celu wykonywania przez gminę zadań polegających na zapewnieniu
budowy, utrzymania i eksploatacji instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych na
zasadach określonych w ustawie o samorządzie gminnym.

Cały projekt TUTAJ

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Pijani byli?, 2016-01-20 13:57:20

    Trzeba było pięciu lat aby posłowie PSL otrzeźwieli - wiadomosci.onet.pl/olsztyn/czarna-wizja-wojny-smieciowej-ofiara-bedzie-mpo/f7ew5v
  • z komunalki, 2016-01-18 12:01:31

    w końcu ktoś mądrze pomyślał..