Kolejny związek ma kłopoty z gospodarką odpadami. Zamiast zysków są milionowe straty

  • Piotr Toborek
  • 25-08-2016
  • drukuj
• Związek Gmin Wierzyca odpowiadający za gospodarkę odpadami w kilkunastu gminach województwa pomorskiego rozpada się.
• To nie pierwszy taki przypadek. Dlaczego gminy nie potrafią współpracować?
Kolejny związek ma kłopoty z gospodarką odpadami. Zamiast zysków są milionowe straty
Skutkiem wystąpienia gminy ze związku będzie konieczność zorganizowania własnego systemu gospodarki odpadami od 1 stycznia 2017 roku. (fot.shc.hu)

Teoretycznie wspólne działania kilkunastu jednostek samorządowych powinno przynieść oszczędności. Wiadomo, mniej wydaje się na zarządzanie (jeden podmiot zamiast kilkunastu), mniej dzięki skali działania (w myśl zasady w hurcie taniej), praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze wspólnie znaczy lepiej i taniej.

Cała Polska zna kłopoty Związku Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej, który zrzesza Poznań i okoliczne gminy i nie tylko zasłynął z wielu wpadek organizacyjnych, ale wygenerował ok. 40 mln złotych długów.

Niestety, w ślady GOAP-u idą kolejni samorządowcy: coraz więcej gmin występuje ze Związku Gmin Wierzyca. Na ten krok zdecydowały się już Skarszewy, Liniewo, a ostatnio gmina miejska Starogard Gdański.

Niestety, w ślady GOAP-u idą kolejni samorządowcy: coraz więcej gmin występuje ze Związku Gmin Wierzyca (fot.fotolia)
Niestety, w ślady GOAP-u idą kolejni samorządowcy: coraz więcej gmin występuje ze Związku Gmin Wierzyca (fot.fotolia)

Decyzję podjęli radni, ale wcześniej prezydent Janusz Stankowiak powołał zespół, który analizował ekonomiczne i prawne skutki takiej decyzji.

- Rekomendowaliśmy wyjście ze Związku Gmin Wierzyca z myślą o mieszkańcach. Chcemy, aby opłaty za śmieci nie były wyższe. Poza tym bycie niezależnym pozwoli nam samodzielnie decydować o gospodarce odpadami. Liczymy na uszczelnienie systemu, który w związku nie działa tak jak powinien. Ta decyzja to wielka odpowiedzialność, ale jestem przekonany, że podejmując wspólne działania z radą, ta decyzja wyjdzie mieszkańcom na dobre – tłumaczył prezydent Stankowiak.

Skutkiem wystąpienia gminy ze związku będzie konieczność zorganizowania własnego systemu gospodarki odpadami od 1 stycznia 2017 roku.

Miasto ma pół roku na przygotowanie się do realizacji tego zadania. Rada będzie musiała podjąć szereg uchwał dotyczących nowego systemu.

- Przede wszystkim będzie trzeba uchwalić nowy regulamin utrzymania czystości i porządku w mieście, dokonać wyboru metody naliczania opłat, opracować wzór deklaracji oraz określić wysokość opłat za zagospodarowanie odpadów – dodaje wiceprezydent Przemysław Biesek-Talewski.

- Główne zagadnienia, które musimy rozstrzygnąć, to jakie frakcje odpadów zbierać w osobne pojemniki lub worki, z jaką częstotliwością odbierać śmieci, rozstrzygnięcie, czy nasz system odbioru odpadów będzie obejmował przedsiębiorców, czy nie. Potem przed nami wybór wykonawcy usługi odbioru i transportu odpadów oraz – co najważniejsze – ustalenie kosztów tego zadania. Dopiero na tej podstawie możliwe będzie ustalenie wysokości opłat ponoszonych przez mieszkańców.

Do końca roku 2016 gospodarką odpadami nadal zajmował się będzie – na dotychczasowych zasadach – Związek Gmin Wierzyca.

Problemy w związku narastały, w 2015 doszło do zmiany zarządu, uchwalono podwyżkę, ale tego roku ma 6 mln zł deficytu.

Największe gminy w związku muszą wpłacić do kasy związku duże pieniądze. Starogard Gdański ponad milion złotych, Kościerzyna ok. 700 tys.

To nie pierwszy raz, gdy członkowie muszą stabilizować sytuację finansową związku. W zeszłym roku w przeliczeniu na jednego mieszkańca wpłacali po 16 złotych, teraz prawie dwukrotnie więcej.

 


KOMENTARZE (13)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do sprawny samorząd 1.8: Wystarczy naśladować najlepszych w świecie a nie ćwiczyć jedynie przetargi na wyłonienie tych co chcą kręcić lody na comiesięcznych opłatach obywateli - polskieradio.pl/42/5107/Artykul/1608875,Czy-bezprzetargowa-procedura-wywozu-smieci-to-upadek-branzy-smieciowej ... W norm...alnych krajach to związki gmin są właścicielami instalacji i zakładów - a u nas związki gmin to tylko specjaliści od organizowania przetargów... rozwiń

GOAP, 2016-09-02 11:44:45 odpowiedz

Czym innym jest pańskie życie z podatków, opłat zdzieranych z obywateli i subwencji z budżetu państwa, a czym innym jest prowadzenie efektywnej działalności gospodarczej.

sprawny samorząd 1.8, 2016-09-02 11:22:13 odpowiedz

Przeglądałem BIP związku Wierzyca- szokują ceny jakie płacą za transport i zbiórkę odpadów. Wysokość opłat pobieranych od mieszkańców też jest szokująca. Dużo o sytuacji mówi analiza systemu za 2015 rok. Po prostu mieszkańcy ie poskładać wszyscy deklaracji a po drugie niskie %wpłaty. To niestety wp...ływa na sytuację. No a teraz w myśl nowego rozporządzenia muszą zmienić sposób segregacji i znów zamieszanie. Tylko zgoda w Związku i zaufanie włodarzy gmin do szefa Zarządu doprowadzi do dobrej sytuacji. No i oczywiście zdyscyplinowanie mieszkańców. Powodzenia. Co do Pana Skiby- patrzy a swój interes tylko te Związki przeszkadzają muw biznesie. rozwiń

Przedstawiciel związku, 2016-08-27 07:42:28 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE