PARTNER PORTALU
 • BGK

Kolejny związek ma kłopoty z gospodarką odpadami. Zamiast zysków są milionowe straty

 • Piotr Toborek    25 sierpnia 2016 - 11:08
Kolejny związek ma kłopoty z gospodarką odpadami. Zamiast zysków są milionowe straty
Skutkiem wystąpienia gminy ze związku będzie konieczność zorganizowania własnego systemu gospodarki odpadami od 1 stycznia 2017 roku. (fot.shc.hu)

• Związek Gmin Wierzyca odpowiadający za gospodarkę odpadami w kilkunastu gminach województwa pomorskiego rozpada się.
• To nie pierwszy taki przypadek. Dlaczego gminy nie potrafią współpracować?
Teoretycznie wspólne działania kilkunastu jednostek samorządowych powinno przynieść oszczędności. Wiadomo, mniej wydaje się na zarządzanie (jeden podmiot zamiast kilkunastu), mniej dzięki skali działania (w myśl zasady w hurcie taniej), praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze wspólnie znaczy lepiej i taniej.

Cała Polska zna kłopoty Związku Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej, który zrzesza Poznań i okoliczne gminy i nie tylko zasłynął z wielu wpadek organizacyjnych, ale wygenerował ok. 40 mln złotych długów.

Niestety, w ślady GOAP-u idą kolejni samorządowcy: coraz więcej gmin występuje ze Związku Gmin Wierzyca. Na ten krok zdecydowały się już Skarszewy, Liniewo, a ostatnio gmina miejska Starogard Gdański.

Decyzję podjęli radni, ale wcześniej prezydent Janusz Stankowiak powołał zespół, który analizował ekonomiczne i prawne skutki takiej decyzji.

- Rekomendowaliśmy wyjście ze Związku Gmin Wierzyca z myślą o mieszkańcach. Chcemy, aby opłaty za śmieci nie były wyższe. Poza tym bycie niezależnym pozwoli nam samodzielnie decydować o gospodarce odpadami. Liczymy na uszczelnienie systemu, który w związku nie działa tak jak powinien. Ta decyzja to wielka odpowiedzialność, ale jestem przekonany, że podejmując wspólne działania z radą, ta decyzja wyjdzie mieszkańcom na dobre – tłumaczył prezydent Stankowiak.

Skutkiem wystąpienia gminy ze związku będzie konieczność zorganizowania własnego systemu gospodarki odpadami od 1 stycznia 2017 roku.

Miasto ma pół roku na przygotowanie się do realizacji tego zadania. Rada będzie musiała podjąć szereg uchwał dotyczących nowego systemu.

- Przede wszystkim będzie trzeba uchwalić nowy regulamin utrzymania czystości i porządku w mieście, dokonać wyboru metody naliczania opłat, opracować wzór deklaracji oraz określić wysokość opłat za zagospodarowanie odpadów – dodaje wiceprezydent Przemysław Biesek-Talewski.

- Główne zagadnienia, które musimy rozstrzygnąć, to jakie frakcje odpadów zbierać w osobne pojemniki lub worki, z jaką częstotliwością odbierać śmieci, rozstrzygnięcie, czy nasz system odbioru odpadów będzie obejmował przedsiębiorców, czy nie. Potem przed nami wybór wykonawcy usługi odbioru i transportu odpadów oraz – co najważniejsze – ustalenie kosztów tego zadania. Dopiero na tej podstawie możliwe będzie ustalenie wysokości opłat ponoszonych przez mieszkańców.

Do końca roku 2016 gospodarką odpadami nadal zajmował się będzie – na dotychczasowych zasadach – Związek Gmin Wierzyca.

Problemy w związku narastały, w 2015 doszło do zmiany zarządu, uchwalono podwyżkę, ale tego roku ma 6 mln zł deficytu.×
KOMENTARZE (13)

 • GOAP, 2016-09-02 11:44:45

  Do sprawny samorząd 1.8: Wystarczy naśladować najlepszych w świecie a nie ćwiczyć jedynie przetargi na wyłonienie tych co chcą kręcić lody na comiesięcznych opłatach obywateli - polskieradio.pl/42/5107/Artykul/1608875,Czy-bezprzetargowa-procedura-wywozu-smieci-to-upadek-branzy-smieciowej ... W norm...alnych krajach to związki gmin są właścicielami instalacji i zakładów - a u nas związki gmin to tylko specjaliści od organizowania przetargów...  rozwiń
 • sprawny samorząd 1.8, 2016-09-02 11:22:13

  Czym innym jest pańskie życie z podatków, opłat zdzieranych z obywateli i subwencji z budżetu państwa, a czym innym jest prowadzenie efektywnej działalności gospodarczej.
 • Przedstawiciel związku, 2016-08-27 07:42:28

  Przeglądałem BIP związku Wierzyca- szokują ceny jakie płacą za transport i zbiórkę odpadów. Wysokość opłat pobieranych od mieszkańców też jest szokująca. Dużo o sytuacji mówi analiza systemu za 2015 rok. Po prostu mieszkańcy ie poskładać wszyscy deklaracji a po drugie niskie %wpłaty. To niestety wp...ływa na sytuację. No a teraz w myśl nowego rozporządzenia muszą zmienić sposób segregacji i znów zamieszanie. Tylko zgoda w Związku i zaufanie włodarzy gmin do szefa Zarządu doprowadzi do dobrej sytuacji. No i oczywiście zdyscyplinowanie mieszkańców. Powodzenia. Co do Pana Skiby- patrzy a swój interes tylko te Związki przeszkadzają muw biznesie.  rozwiń