PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolorowa woda w kranach

  • GK    12 sierpnia 2013 - 11:27
Kolorowa woda w kranach

Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przeprowadzi 12 sierpnia specjalną akcję barwienia wody w sieci miejskiej. Oznacza to, że w kranach w Gdańsku i Dolnym Sopocie w budynkach, w których wymienniki ciepłej wody są zużyte, może pojawić się woda zabarwiona na kolor zielony.
Przedsięwzięcie jest elementem przygotowań do włączenia ogrzewania w chłodniejsze dni. Działanie ma na celu wcześniejsze zlokalizowanie zużytych wymienników ciepłej wody. Ma też zminimalizować straty ciepła, a więc i koszty ogrzewania oraz ciepłej wody, które ponoszą mieszkańcy.

- W ubiegłym roku GPEC na stałe wprowadził system przeglądu infrastruktury ciepłowniczej, polegający na barwieniu wody w sieci miejskiej. W lecie, podczas prowadzonych prac remontowych, zielonkawy odcień wody może być mniej widoczny, dlatego dodajemy większe ilości barwnika, aby móc zlokalizować zużyte wymienniki ciepła i wymienić wszystkie przed nastaniem chłodnych dni- mówi Marcin Pacek, kierownik działu eksploatacji GPEC.

Barwienie wody to jeden z najlepszych sposób na wykrycie nieszczelności wymienników służących do wytwarzania ciepłej wody. W domach czy budynkach, w których wymienniki są w dobrym stanie, barwiona woda nie przedostanie się do instalacji.

Mieszkańcy, którzy po odkręceniu kurka z ciepłą wodą zaobserwują jej zielone zabarwienie, powinni powiadomić GPEC (dział obsługi klienta, numer telefonu: 58 52 43 580).

Firma wyśle pracowników, by zlokalizowali usterkę wymiennika, która wynika zwykle z jego zużycia. Naprawa nastąpi w ciągu kilku do kilkudziesięciu dni, w zależności od typu wymiennika.

Barwienie wykonywane jest za zgodą Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku barwnikiem spożywczym, który ma atest higieniczny, jest bezpieczny dla instalacji i zdrowia mieszkańców.

W zabarwionej wodzie można się kąpać, ale nie należy jej używać do picia i gotowania. Do czasu wymiany urządzeń, do celów spożywczych powinno się używać zimnej wody lub wody butelkowanej. Barwnik jest nietrwały, więc jeśli zabrudzeniu ulegną tkaniny, wystarczy wypłukać je w czystej wodzie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.