PARTNER PORTALU
  • BGK

Komfort na kolei dość umiarkowany

  • Piotr Stefaniak    10 stycznia 2013 - 15:01

W co czwartym skontrolowanym pociągu w okresie szczytu okołoświątecznego miejsca siedzące były zajęte, a pasażerowie podróżowali stojąc w korytarzach lub nawet w przejściach między wagonami. Daleko więc od ideału i zapewnień przewoźników, że sprostają kilkukrotnie większemu popytowi w okresie nasilonych przejazdów.
Pewnym pocieszeniem jest to, że nie było już sytuacji, aby z powodu tłoku i małej liczby wagonów pasażerowie musieli wsiadać do pociągu oknami, co miało miejsce dwa lata temu.

Urząd Transportu Kolejowego przestawił dziś wyniki kontroli, jaką przeprowadził od 20 grudnia ubr. do 2 stycznia br., czyli podczas szczytów świąteczno-noworocznych. Inspektorzy podróżowali ponad pół tysiącem pociągów ośmiu (spośród 12 działających) przewoźników: Arriva RP, Koleje Dolnośląskie, Koleje Mazowieckie, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie, PKP Intercity, Przewozy Regionalne oraz PKP SKM.

Oprócz oceny komfortu, celem kontroli była też ocena stanu zapewnienia bezpieczeństwa podróży pasażerów.

Elementem analizy komfortu podróżowania była też ocena właściwego wyposażenia pojazdów oraz sprawności układów wodnych (toalety) i elektrycznych (oświetlenie, ogrzewanie) pojazdów. Ponadto na wybranych stacjach inspektorzy mierzyli frekwencje w pociągach dalekobieżnych i oceniali obowiązek zapewnienia właściwej liczby miejsc w stosunku do popytu na usługi oraz punktualność pociągów.

W większości pociągów ogrzewanie było sprawne, a temperatura w przedziałach akceptowalna. Zdecydowana większość przewoźników osiągnęła w tym zakresie pełną sprawność (jedynie w przypadku PKP IC i PR odnotowano przypadki poniżej 3 proc. pojazdów bez sprawnego ogrzewania), stwierdza UTK.

W 9 proc. taboru zimno było na korytarzach. Sporadycznie pojawiały się przypadki uszkodzonych elementów grzejnych w wybranych pojazdach kolejowych.

Więcej niż co czwarty (26 proc. skontrolowanych) pociągów miał opóźnienie. Średnie wynosiło 10 minut (UTK nie uwzględnia w analizach opóźnień do 5 minut, przyp. autor).

Więcej w wnp.pl

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.