PARTNER PORTALU
 • BGK

Komisja Europejska o dobrych praktykach w gospodarce odpadami

 • pt    30 marca 2017 - 12:43
Komisja Europejska o dobrych praktykach w gospodarce odpadami
Prace nad dokumentem dla gospodarki odpadami są prowadzone przez Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej. (emas.gdos.gov.pl)

Komisja Europejska finalizuje prace nad sektorowym dokumentem referencyjnym EMAS dla gospodarki odpadami.
• Celem dokumentów jest promowanie dobrych praktyk zarządzania środowiskowego oraz poprawa wyników organizacji w zakresie ochrony środowiska.

• Dokument referencyjny będzie dotyczył również techniki przetwarzania odpadów.

• Prace są prowadzone przez Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC).

W Sewilli w Hiszpanii, od 28 do 29 marca odbyło się podsumowujące spotkanie Technicznej Grupy Roboczej, która pracowała blisko dwa lata pracowała nad dokumentem referencyjnym EMAS dla gospodarki odpadami. Celem prac grupy jest przygotowanie sektorowego dokumentu referencyjnego, który zostanie przyjęty przez Komisję Europejską.

Prace są prowadzone przez Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC). W spotkaniu biorą udział eksperci ds. gospodarki odpadami z całej Europy. Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska reprezentuje Maciej Krzyczkowski.

Dobre praktyki

Techniczna Grupy Roboczej przygotowała propozycje dobrych praktyk zarządzania środowiskowego w obszarze gospodarowania odpadami, wskaźniki efektywności środowiskowej oraz tzw. benchmarki doskonałości środowiskowej. Opracowane materiały będą dyskutowane w celu nadania ostatecznego kształtu wynikom prac grupy i przedłożenia do akceptacji przez Komisję Europejską.

Sektorowe dokumenty referencyjne są opracowywane przez Komisję Europejską, w porozumieniu z państwami członkowskimi i innymi zainteresowanymi stronami.

Dokument obejmują najlepsze praktyki zarządzania środowiskowego, wskaźniki efektywności środowiskowej oraz kryteria doskonałości i systemy oceny poziomu efektów działalności środowiskowej.

Celem dokumentów jest promowanie dobrych praktyk zarządzania środowiskowego oraz poprawa wyników organizacji w zakresie ochrony środowiska. Mają być one również zbiorem użytecznych informacji w jaki sposób mierzyć swoje postępy na rzecz ochrony środowiska oraz porównać swoje wyniki z uznanymi punktami odniesienia w UE.

Techniki przetwarzania odpadów

Dobre praktyki dla gospodarki odpadami obejmują m.in. tworzenie zintegrowanych strategii zarządzania odpadami, zapobieganie powstawaniu odpadów, zbieranie odpadów, ponowne wykorzystanie odpadów oraz wdrażanie systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów.

Ponadto, dokument referencyjny będzie dotyczył również techniki przetwarzania odpadów, ale tylko w zakresie, w jakim temat ten nie został uwzględniony w najlepszych dostępnych technikach (BAT) oraz dokumentach referencyjnych (BREF) związanych z dyrektywą w sprawie emisji przemysłowych (IED).

W zakresie strumieni odpadów, nacisk został położony na odpady komunalne, odpady z remontów i rozbiórki oraz odpady medyczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Dżesika, 2017-04-01 13:07:16

  Może to tylko incydent, ale trudno poważnie traktować działalność Wspólnotowego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej (JRC), które jako technologię wzorcową do przetwarzania odpadów organicznych pochodzacych ze zmieszanych odpadów komunalnych rekomenduje ich stabilizację w rękawach foliowych, stos...owaną dotchczas do fermentacji kiszonek w rolnictwie. Na pewno świetny sposób na zrobienie szemranego biznesu na takiej "stabilizacji", niemniej nawet w kraju trudno znaleźć specjalistów gospodarki odpadami, którzy traktowaliby poważnie to rozwiązanie. A technologia "wisi" jako innowacyjna na stronach Ministerswa Środowiska i Komisji Europejskiej jako podobno rekomendowana. przez MŚ i JRC. Nazwy krajowej instytucji weryfikacyjnej lepiej nie wspominac bo pewnie od razu ustawiłaby sie kolejka amatorów certyfikacji poodobnie "innowacyjnych" rozwiązań, z których poniekąd słyniemy... ec.europa.eu/environment/ecoap/etv/bio-com-system_en ECO INNOVATION at the heart of European policies  rozwiń
 • Ciekawy, 2017-03-31 10:33:57

  haha! Małopolska ogłosiła WPGO i co? Wpisali że CAŁE WOJEWÓZTWO + kilka gmin ze śląskiego województwa tworzy region MAŁOPOLSKI!!! pięknie!
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-03-31 09:03:13

  To jest zadanie dla samorządów. Centralizm zarządzania zmianami prowadzi donikąd, co właśnie obserwujemy w szkołach.