PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja Europejska upomina Polskę za sposób regulowania cen energii

  • PAP    6 kwietnia 2011 - 12:58

Komisja Europejska upomniała w środę Polskę, że obecny sposób regulacji cen dla odbiorców końcowych energii nie spełnia wymogów europejskiego prawa i utrudnia konsumentom dostęp do najlepszej oferty na rynku.
Komisja Europejska ogłosiła w środę 255 decyzji w sprawie naruszania unijnego prawa przez kraje UE. 11 spraw skierowała do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Wśród nich nie znalazły się sprawy dotyczące Polski, jednak Polska została upomniana m.in. w kwestii regulowania cen dla odbiorców energii.

„Komisja Europejska wzywa Włochy, Polskę i Rumunię, żeby dostosowały swoje przepisy dotyczące regulowanych cen energii dla odbiorców końcowych do zasad unijnych. Unijne prawo przewiduje, że ceny powinny być wyznaczane głównie przez popyt i podaż. Ceny dla odbiorców końcowych wyznaczane przez państwo utrudniają wejście na rynek nowym dostawcom i dlatego pozbawiają konsumentów i firmy prawa do wyboru najlepszej usługi na rynku” – czytamy w stanowisku Komisji.

W Polsce ceny dla odbiorców indywidualnych energii elektrycznej oraz dla odbiorców gazu zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. Komisja poinformowała w środę, że zdecydowała się wysłać m.in. Polsce tzw. uzasadnioną opinię i zaznaczyła, że jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie spełni jej postulatów, może skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • ana, 2011-04-07 10:27:22

    a gdzie można znaleźć te decyzje?
  • TENISówka, 2011-04-06 21:09:55

    to tylko upomnienia a i tak wszystko zostaje po staremu!!-