PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja Wspólna za usuwaniem graffiti i dbaniem o trawniki

  • AW    20 grudnia 2012 - 17:46
Komisja Wspólna za usuwaniem graffiti i dbaniem o trawniki

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu pozytywnie zaopiniowała wniosek prezydenta Krakowa dotyczący nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o wprowadzenie zapisów dotyczących obowiązku usuwania graffiti i dbania o trawnik.
Zgłoszony przez Kraków projekt zmian przewiduje przyznanie radom gmin możliwości określenia w gminnym regulaminie utrzymania czystości i porządku wymagań dotyczących estetycznego dbania o nieruchomości przez ich właścicieli.

„Chodzi o uszczegółowienie zapisów dotyczących obowiązku usuwania z elewacji i ścian budynków graffiti, ogłoszeń, plakatów czy napisów. Nasz projekt przewiduje również, że właściciel nieruchomości będzie musiał dbać o estetykę trawników, np. poprzez ich regularne koszenie” – mówi Wiesław Starowicz, doradca prezydenta Krakowa.

Wprowadzenie takich zapisów postulowane było od jakiegoś czasu przez krakowskich samorządowców. Obecny stan prawny uniemożliwia jednak nakładanie tego typu nakazów na właścicieli nieruchomości, a próby zawarcia takich obowiązków w gminnym regulaminie czystości kończyło się ich odrzuceniem przez wojewodę.

Władze Krakowa liczą, że nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach o zapisy dotyczące usuwania graffiti i dbanie o trawniki przyczyni się do poprawy estetyki miast.

Ostatnie w tym roku posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, podczas której pozytywnie zaopiniowano propozycję Prezydenta Krakowa odbyło się w środę, 19 grudnia w Warszawie.

Czytaj też: Gminy nie będą nekane ws. śmieci

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • kamienicznik, 2012-12-21 08:36:51

    i dodać obciążac straż miejską za nie dopilnowanie grafficiarz, którzy noca bazgrzą po murach