PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja za jednakowymi ulgami dla studentów

  • PAP    6 grudnia 2010 - 15:08
Komisja za jednakowymi ulgami dla studentów

Ulgi na przejazdy dla studentów powinny być takie same w transporcie kolejowym i autobusowym - uważają eksperci pracodawców i związków zawodowych z Komisji Trójstronnej.
Eksperci podkreślają, że od 2011 r. jednorazowe bilety kolejowe dla studentów będą tańsze od autobusowych. Studenci będą mogli kupić bilety miesięczne na przejazd koleją lub autobusem z 51 proc. zniżką. Gdyby jednak chcieli kupić bilet jednorazowy, to na kolei zniżka by im przysługiwała, ale w autobusie już nie.

Jak powiedział PAP Marian Osuch z organizacji Pracodawcy RP, - takie rozgraniczenie przewidziane jest w ustawie okołobudżetowej na 2011 r. Wprowadza ono nierówność wobec prawa i dla korzystających z ulg, i dla przewoźników - dodał.

- Jeżeli po 1 stycznia 2011 r. student chciałby dojechać pociągiem np. z Lublina - gdzie studiuje - do Zamościa - gdzie ma rodzinę - zapłaciłby za bilet 49 proc. jego całej ceny. Niestety połączenia kolejowego z Lublina do Zamościa nie ma, co oznacza, że student musi pojechać autobusem. Tyle, że wtedy nie będzie mu już przysługiwała 51 proc. zniżka - wyjaśniał Osuch. Dodał, że gdyby ten sam student kupił bilet nie jednorazowy, a miesięczny, wówczas miałby zniżkę i na kolei, i w komunikacji autobusowej.

Eksperci Pracodawców RP z zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy KT uznali, że konieczne jest jak najszybsze zrównanie ulg komunikacyjnych dla studentów we wszystkich środkach transportu. Poparli ich związkowcy.

Zdaniem Norberta Kusiaka z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych - studenci powinni móc korzystać z takich samych ulg niezależnie do tego, czy dojeżdżają do miejsca zamieszkania koleją czy autobusem, czy robią to na podstawie biletu miesięcznego, czy jednorazowego - szczególnie, że coraz więcej połączeń kolejowych jest likwidowane - mówi Kusiak.

Według wyliczeń Pracodawców PR, zrównanie ulg dla studentów kosztowałoby budżet państwa ok. 17 mln zł rocznie.

Na poniedziałkowe posiedzenie zespołu KT nie przyszedł żaden przedstawiciel rządu, choć - jak podkreślał Adam Ambrozik z Pracodawców RP - "zaproszenie do ministrów finansów oraz infrastruktury zostało wystosowane kilka tygodni temu".

- Brak reprezentacji rządu na posiedzeniach Komisji zdarza się coraz częściej. Rząd próbuje unikać dialogu poprzez unikanie kontaktu z partnerami społecznymi - zauważył Wojciech Warski z Business Centre Club.

Ekspert NSZZ "Solidarność" Jacek Smagowicz zapowiedział, że jego związek zainteresuje Międzynarodową Organizację Pracy łamaniem zasad dialogu społecznego w Polsce. - Myślę, że w 2011 r. nastąpi koniec dialogu społecznego w naszym kraju - dodał.

Pracodawcy i związkowcy postanowili wystosować do przewodniczącego KT Waldemara Pawlaka pismo protestacyjne w sprawie "lekceważenia przez przedstawicieli rządu partnerów społecznych". Do posłów mają natomiast skierować pismo, w którym poinformują o swoim zgodnym stanowisku co do konieczności zrównania ulg na przejazdy kolejowe i autobusowe dla studentów jeszcze przed 2011 r.

Zgodnie ze znowelizowaną 26 listopada ustawą okołobudżetową, od 1 stycznia 2011 r. studenci do 26. roku życia uzyskają wyższe ulgi na przejazdy pociągami i autobusami. Z dotychczasowych 37 i 49 proc. ulgi wzrosną do 51 proc. i będą obowiązywały przy przejazdach pociągami ekspresowymi, osobowymi i pospiesznymi na podstawie biletów jednorazowych oraz miesięcznych. Z 51-proc. ulgi skorzystają też studenci posiadający bilety miesięczne imienne na autobusy zwykłe i pospieszne publicznego transportu zbiorowego.

Rzeczniczka prasowa MF Magdalena Kobos powiedziała w poniedziałek 6 grudnia, że - przepisy w sprawie ulg komunikacyjnych dla studentów zostały już uchwalone, więc jakakolwiek zmiana w tym zakresie wiązałaby się z koniecznością ponownego wejścia na ścieżkę legislacyjną. Z uwagą przyjrzymy się jednak postulatom partnerów społecznych, gdy tylko je otrzymamy - dodała.

Czytaj też:

W Radomiu za darmo autobusem

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.