Komisje za zakazem łączenia stanowisk

Sejmowe komisje infrastruktury i skarbu pozytywnie zaopiniowały w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy zakazujący członkom zarządu i rady nadzorczej zarządzającej torami spółki PKP PLK równoczesnej pracy w PKP S.A. albo u przewoźników kolejowych.
Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Jak tłumaczył na środowym posiedzeniu połączonych komisji wiceminister infrastruktury Andrzej Massel, rząd chce zwiększyć niezależność PKP PLK od przewoźników kolejowych, a także od spółki-matki Grupy PKP, czyli PKP S.A.

Zakaz dotyczy członków zarządu i rady nadzorczej PKP PLK, a także kierowników i zastępców kierowników w komórkach tej spółki, zajmujących się przydzielaniem tras pociągów i pobieraniem opłat od przewoźników. Zakaz ten ma obowiązywać również przez 24 miesiące od zakończenia pełnienia funkcji przez członków zarządu i rady nadzorczej.

Posłowie komisji nie podzielili argumentacji posła Bogusława Kowalskiego (PiS), który przekonywał, że spraw wewnętrznych PKP PLK nie trzeba regulować na poziomie ustawowym, a wystarczą tylko zapisy w statucie spółki lub rozporządzenie ministra infrastruktury. Po pozytywnej opinii komisji, ustawa trafi teraz do drugiego czytania. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE