PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisje za zakazem łączenia stanowisk

  • PAP    25 maja 2011 - 19:47

Sejmowe komisje infrastruktury i skarbu pozytywnie zaopiniowały w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy zakazujący członkom zarządu i rady nadzorczej zarządzającej torami spółki PKP PLK równoczesnej pracy w PKP S.A. albo u przewoźników kolejowych.
Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Jak tłumaczył na środowym posiedzeniu połączonych komisji wiceminister infrastruktury Andrzej Massel, rząd chce zwiększyć niezależność PKP PLK od przewoźników kolejowych, a także od spółki-matki Grupy PKP, czyli PKP S.A.

Zakaz dotyczy członków zarządu i rady nadzorczej PKP PLK, a także kierowników i zastępców kierowników w komórkach tej spółki, zajmujących się przydzielaniem tras pociągów i pobieraniem opłat od przewoźników. Zakaz ten ma obowiązywać również przez 24 miesiące od zakończenia pełnienia funkcji przez członków zarządu i rady nadzorczej.

Posłowie komisji nie podzielili argumentacji posła Bogusława Kowalskiego (PiS), który przekonywał, że spraw wewnętrznych PKP PLK nie trzeba regulować na poziomie ustawowym, a wystarczą tylko zapisy w statucie spółki lub rozporządzenie ministra infrastruktury. Po pozytywnej opinii komisji, ustawa trafi teraz do drugiego czytania. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.