PARTNER PORTALU
  • BGK

Kompania kolejowa zastąpi Przewozy Regionalne?

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Szczecin    19 września 2011 - 12:33

Przyszłość Przewozów Regionalnych, ewentualny podział spółki – to tematy nad którymi debatować będą we wtorek radni sejmiku zachodniopomorskiego. Coraz głośniej mówi się o Zachodniej Kompanii Kolejowej.
Jak pisze „Gazeta Wyborcza Szczecin” sprawa powołania nowej spółki kolejowej będzie najważniejszym punktem wtorkowej sesji.  Chodzi o pomysł podziału zadłużonych Przewozów Regionalnych między sąsiadujące ze sobą województwa. Zachodniopomorskie miałoby współpracować z województwami wielkopolskim i lubuskim.

- Jeśli każde województwo zacznie organizować przewozy we własnym zakresie, to będzie zbyt duże rozdrobnienie - wyjaśniał cytowany przez "GW" wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Czytaj też: Przewozom Regionalnym rozjeżdżają się tory

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Pan Baryłko, 2011-09-19 14:45:31

    Ale przecież - przypomniał żałośnie Pan Baryłko - ale przecież dzieliliśmy Polskę na regiony żeby było łatwiej. A teraz jest za duże rozdrobnienie. To może trzeba Polskę scalić? Od 20 lat trwa reforma kolei. Liczba przyczyn, dla których pociągi nie mogą jeździć, zwiększa się z kwadratem liczby deba...t na ten temat, czy też może odwrotnie. Równie szybko zwiększa się liczba podmiotów chcących decydować co, gdzie i jak ma jeździć. Nie ma co prawda panelu pasażera, ale przecież nie o to chodzi. Prawdopodobnie pociągi, o ile jeszcze jeżdżą, to tylko po to, żeby dowozić delegatów na kolejne, także kolejowe sympozja, forumy, panele, rady, porady, narady, zjazdy, rozjazdy, posiedzenia, zasiedzenia itp. Pracę mają też notariusze i sądy rejestrujące spółki, wytwórcy pieczątek, papiernie, regeneratorzy tonerów do drukarek i całe biurowe zaplecze polskiej kolei. Jest ona zatem potrzebna. Gdyby jeszcze zlikwidować resztki pociągów, to zniknęłaby dziura energetyczna w systemie. Ale wtedy nie trzeba by dyskutować o elektrowni jądrowej i zmniejszyłaby się liczba panelistów, a przecież nie o to chodzi.  rozwiń