PARTNER PORTALU
  • BGK

Kompostownia w gdańskich Szadółkach będzie mniej uciążliwa dla mieszkańców?

  • aw    5 sierpnia 2015 - 19:55

Trwają już pierwsze wyładunki odpadów z kompostowni Zakładu Utylizacyjnego w gdańskich Szadółkach po ponownym jej uruchomieniu. Ale dopiero za kilka tygodni będzie można ocenić, na ile remont wpłynął na efektywność pracy instalacji.
Czerwiec dla Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku stał pod znakiem remontu instalacji, lipiec to okres jej ponownego rozruchu i powrotu do pełnych mocy przerobowych. Natomiast w sierpniu rozpoczęły się po planowym przestoju pierwsze wyładunki odpadów z kompostowni

– Obecnie trwają prace regulacyjne, które mają optymalizować działanie sortowni i kompostowni. Odpady były i są przyjmowane przez zakład bez zakłóceń – wyjaśnia Wojciech Głuszczak, prezes miejskiej spółki. - Za kilka tygodni będzie można ocenić na ile remont wpłynął na efektywność pracy instalacji – dodaje.

W czasie przestoju ZU pozbywał się odpadów najbardziej uciążliwych zapachowo – czyli mokrych, przekazując je firmie zewnętrznej wybranej w postępowaniu przetargowym.

Obecnie trwają już pierwsze wyładunki odpadów z kompostowni po ponownym jej uruchomieniu.

– Rozruch hali kompostowania i wznowienie prac na placu dojrzewania kompostu mogą generować zwiększone uciążliwości, o czym staramy się informować, uprzedzać – dodaje Wojciech Głuszczak.

Trwa przygotowanie do modernizacji systemu odgazowania kwater

Po remoncie, kolejnym celem dla gdańskiego zakładu jest sprawne przeprowadzenie modernizacji systemu odgazowania kwater. W minionym roku zakład pobrał rekordowe 6 mln m3 biogazu.

- By utrzymać wysoki poziom odzysku należy istniejącą sieć modernizować i rozwijać o nowe elementy. W ten sposób znacząco ograniczamy emitowanie tego przykrego zapachu w kierunku osiedli. Uzyskaliśmy właśnie pozwolenie na modernizację odgazowania i zgodnie z planem zamierzamy jesienią przeprowadzić postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót budowlanych – zapowiada zastępca dyrektora ds. technicznych w ZU, Maciej Jakubek.

Biogaz, wydzielający się ze składowiska, jest zasysany i kierowany do bioelektrowni, a tam z kolei przerabiany na prąd oraz ciepło (pochodzące z odnawialnego źródła energii). W kolejnych latach planowane jest dalsze ograniczenie uciążliwości pochodzących z placu dojrzewania kompostu. Opuszczający kompostownię kompost będzie kierowany do hermetycznej hali, w której - zamiast na odkrytym placu będzie prowadzony proces dojrzewania. Zakład zgłosił już ten projekt do Wojewódzkiego Planu Inwestycyjnego.

Przypomnijmy też, że na terenie Zakładu Utylizacyjnego w gdańskich Szadółkach powstać ma do 2020 r. spalarnia odpadów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.