PARTNER PORTALU
  • BGK

Kompromis ws. Przewozów Regionalnych

  • slaskie.pl    18 marca 2011 - 15:30
Kompromis ws. Przewozów Regionalnych

Ma ona zapobiec wprowadzeniu od 22 marca zapowiedzianej przez przewoźnika korekty rozkładu jazdy. W tej sytuacji Przewozy Regionalne podpiszą dwie umowy, a nie jak dotychczas - jedną, która obowiązywała przez 12 miesięcy.
Na podstawie tej  umowy, która obowiązywać będzie do 31 maja, samorząd Województwa przekaże przewoźnikowi ok. 64 mln zł. Kolejna będzie negocjowana.

Podjęta uchwała otwiera formalnie drogę do realizacji planu marszałka Adama Matusiewicza mającego na celu ochronę regionalnego systemu przewozów pasażerskich przed zapaścią.

Czytaj też: Chwilowy kompromis

Powodem toczącego się od końca ubiegłego roku sporu były roszczenia finansowe Przewozów Regionalnych. Dotyczyły one zwiększenia przez samorząd województwa kwoty dofinansowania regionalnych przewozów pasażerskich ze 110 do ok. 159 mln zł. Na taką kwotę Przewozy oszacowały swój deficyt. W wypadku niespełnienia warunków Przewozy Regionalne planowały wycofanie 64 połączeń, by - jak tłumaczyły - nie generować większych strat przy dofinansowaniu na niezmienionym poziomie.

Teraz, po podjęciu uchwały, Przewozy Regionalne będą mogły ostatecznie wycofać się.

z zamiaru zawieszenia pociągów. Warunkiem kompromisu było przyjecie przez Marszałka Województwa Śląskiego kalkulacji dotyczących podwyższenia dofinansowania o ok. 49 milionów złotych.

Do czerwca Urząd Marszałkowski będzie miał czas na przeprowadzenie szczegółowego audytu kosztów świadczenia usług przez Śląski Zakład Przewozów Regionalnych . W ten sposób, jak zapowiedział marszałek, samorząd Województwa będzie lepiej przygotowany do podpisania umowy na kolejne pół roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.