PARTNER PORTALU
  • BGK

Komunalne lokale dla turystów. Gdańsk pod lupą RPO

  • aw    3 sierpnia 2015 - 07:01
Komunalne lokale dla turystów. Gdańsk pod lupą RPO

Po remoncie lokale zostały przeznaczone na wynajem na zasadach wolnorynkowych dla turystów. (fot.fotolia)

Dziesięć mieszkań komunalnych w centrum Gdańska, po remoncie trafiło na rynek jako lokale do wynajęcia. Miasto chciało zarobić na remonty kolejnych lokali, ale pomysł sprawdził się średnio. Do tego wyjaśnień domaga się rzecznik praw obywatelskich.
Jak pisze „Dziennik Bałtycki” magistrat przekazał komunalnej spółce Gdańska Infrastruktura Społeczna dziesięć 1- i 2-pokojowych lokali, położonych przy ul. Ogarnej, św. Ducha i Złotników.

Miał być czysty zysk, a trzeba się tłumaczyć

Po remoncie lokale zostały przeznaczone na wynajem na zasadach wolnorynkowych dla turystów. Miasto liczyło rocznie na 100-150 tys. wpływów z tego tytułu. Rzecznik praw obywatelskich ma jednak wątpliwości, czy ten „ hotelarskie eksperyment” Gdańska nie stoi w sprzeczności z Ustawą o ochronie praw lokatorów

Przedstawiciele miasta tłumaczą, że mieszkania są małe i niefunkcjonalne dla stałych lokatorów. - Skala 10 lokali na ponad 18 tysięcy komunałek "nie wpływa na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych osób oczekujących na komunalne lokale mieszkalne" - dodaje w rozmowie z dziennikiem Aleksandra Krzywosz, prezes Gdańskiej Infrastruktury Społecznej, spółki która zarządza mieszkaniami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • robin, 2015-08-03 13:53:21

    tą sprawą powinien zainteresować sie również NIK i prokurator, a nie tylko RPO. Granice działania samorządu określa ustawa o samorządzie gminnym (wyliczając zadania gmin), i jst (ani należącym do jst spółkom komunalnym) nie wolno robić niczego poza tym. Jeśli nie będzie się tego przestrzegać, prze...dsiębiorcom przyjdzie konkurować z pieniędzmi publicznymi, co jest niezgodne z konstytucją RP. Jeśli ktoś się z tym nie zgadza, niech sobie wyobrazi, że bierze kredyt (pod zastaw swojego rodzinnego domu) na rozkręcenie firmy (np. pensjonatu), przeznacza na to oszczędności zycia, a potem plajtuje, bo właśnie założony przez "miasto" (które nie musi się liczyć z pieniędzmi) hotelik ma niższe ceny (bo burmistrz kazał, żeby były niski - nie szkodzi, że są poniżej kosztów... Niedowiarkom polecam Raport NIK o działalności spółek komunalnych na Śląsku...  rozwiń