PARTNER PORTALU
  • BGK

Komunikacja, Gdańsk: pierwsze Jazz Duo na torach

  • pt    3 lutego 2015 - 12:28
Komunikacja, Gdańsk: pierwsze Jazz Duo na torach

Gdański PESA Jezz Duo - www.gdansk.pl

Na gdańskie tory wyjechało pięć najnowocześniejszych w Polsce tramwajów PESA Jazz Duo. Jeżdżą na najdłuższej trasie tramwajowej w Gdańsku – linii nr 6.
- To duża przyjemność i odpowiedzialność uruchomić pięć nowych tramwajów, które jeździć będą po gdańskich torach, by przewozić mieszkańców naszego miasta komfortowo i bezpiecznie – podkreślał prezydent Paweł Adamowicz.

Pierwsza PESA Jazz Duo przyjechała do gdańska na początku listopada, niedługo później pojawiły się następne. Pojazdy kosztowały 54 mln zł. Zakup był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji III etapu Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej.

Czytaj: Katowice: tramwaje pojadą też na południe miasta

Tramwaje PESA Jazz Duo są w całości niskopodłogowe i wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring wewnętrzny oraz system informacji pasażerskiej, który oprócz nazw przystanków, wyświetla także mapki i zdjęcia okolic poszczególnych przystanków.

Gdańskie tramwaje PESA Jazz Duo mają także wiele udogodnień dla osób niewidomych i niedowidzących. Wszystkie przyciski zostały opisane w języku Braille`a. Każdy pojazd ma też system komunikacji głosowej.

Czytaj: Nowe tramwaje PESY wyjadą na wrocławskie tory

Lektor podaje informacje na jakim przystanku zatrzymał się tramwaj, a także czyta nazwę przystanku następnego.

Wszystkie gdańskie tramwaje PESA Jazz Duo (podobnie jak Pesa Swing oraz Bombardiery) noszą imiona osób związanych z Gdańskiem i jego historią. Inicjatorem akcji był Paweł Adamowicz, a o wyborze patronów zdecydowali sami gdańszczanie, którzy na początku 2011 roku wzięli udział w internetowym głosowaniu.

16 grudnia 2014 roku odbyła się uroczystość nadania imienia Arama Rybickiego, pierwszemu z gdańskich tramwajów PESA Jazz Duo. Patronami pozostałych PES Jazz Duo zostali: Erich Volmar, Jan Wullf, Lesser Giełdziński oraz Willi Drost.

Po wprowadzeniu do ruchu pięciu nowych tramwajów PESA Jazz Duo, flota tramwajowa Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku liczy 125 pojazdów, z czego 95 to pojazdy niskopodłogowe lub z częścią niskopodłogową.

Stanowi to 76 proc. całego taboru tramwajowego. Pod tym względem Gdańsk jest najlepszy w całej Polsce. Dla porównania w Warszawie wskaźnik ten wynosi 46 proc., w Krakowie 43 proc., a w Poznaniu 39 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • wiktoria.lew., 2015-02-04 08:42:24

    Piękne pojazdy.