PARTNER PORTALU
  • BGK

Komunikacja miejska: Łódź zakupi 42 tramwaje i elektryczne autobusy

  • pt/pap    22 września 2016 - 18:10
Komunikacja miejska: Łódź zakupi 42 tramwaje i elektryczne autobusy
Nowe tramwaje dla Łodzi mają być ach niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, system akustycznej informacji pasażerskiej, biletomaty, monitoring (fot.lodz.pl)

• Łódź zakupi 42 tramwaje niskopodłogowe oraz 12 elektrycznych autobusów w ramach kolejnych etapów wymiany taboru MPK – poinformował wiceprezydent miasta Wojciech Rosicki.
• Pierwszy przetarg na zakup 12 nowoczesnych tramwajów zostanie ogłoszony w tym roku.
"Dziś jest Europejski Dzień bez Samochodu, a nasza strategia zakłada, że w najbliższych latach coraz więcej łodzian będzie wybierało komunikację miejską. Stąd nasze inwestycje, bo ten rodzaj transportu to przyszłość każdego rozwijającego się miasta" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi.

Dofinansowanie z RPO

Poinformował, że w przyszłym tygodniu zarząd miejskiego przewoźnika MPK-Łódź podpisze umowę na dofinansowanie z funduszy unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego zakupu 12 niskopodłogowych tramwajów.

"Projekt zostanie dofinansowany kwotą 70,5 mln zł, a jego całkowita wartość to 117 mln zł. Inwestycja obejmuje również m.in. wybudowanie hali przeglądowo-naprawczej w zajezdni przy ul. Telefonicznej" - wyjaśnił.

Rzecznik prasowy MPK-Łódź Sebastian Grochala dodał, że przetarg zostanie ogłoszony w tym roku, a wszystkie nowoczesne pojazdy na torach mają pojawić się najpóźniej w marcu 2019 r. Nowy tabor będzie obsługiwał linię nr 14 łączącą osiedle Dąbrowa, odcinek zmodernizowanej trasy W-Z, z dworcami Łódź-Kaliska i Łódź-Żabieniec.

"Nowe tramwaje mają być w stu procentach niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, system akustycznej informacji pasażerskiej, biletomaty, monitoring" - powiedział.

Jak podkreśliła zastępca dyrektora Biura Strategii Miasta Karolina Włodarska będzie to pierwszy etap wymiany niskoemisyjnego taboru łódzkiego przewoźnika realizowany w ramach unijnej perspektywy na lata 2014-2020.

Tramwaj dla Łodzi

"W kolejnym, do grudnia tego roku, złożymy wniosek na dofinansowanie projektu Tramwaj dla Łodzi, który obejmuje również zakup kolejnych 30 sztuk nowoczesnych pojazdów. Na początku przyszłego roku planujemy zaś rozpoczęcie procedur związanych z zakupem 12 w pełni elektrycznych autobusów" - poinformowała. Zaznaczyła, że na modernizację torowisk i taboru, Łódź razem z pozyskanymi funduszami UE przeznaczy w najbliższych latach w sumie ok. 750 mln zł.

MPK-Łódź obecnie dysponuje 410 niskopodłogowymi autobusami, w tym 211 to pojazdy przegubowe oraz 290 tramwajami, z których 47 jest niskopodłogowych. Od początku roku po Łodzi kursują 22 tramwaje typu Swing, zakupione od bydgoskich zakładów Pesa w ramach modernizacji trasy W-Z.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.