PARTNER PORTALU
  • BGK

Komunikacja miejska, Poznań: Konkurs "Oddaj głos miastu". Lektor do autobusów i tramwajów poszukiwany

  • PAP/jm    6 sierpnia 2016 - 10:08
Komunikacja miejska, Poznań: Konkurs "Oddaj głos miastu". Lektor do autobusów i tramwajów poszukiwany

W Poznaniu poszukiwany lektor do autobusów i tramwajów. (fot. mpkPoznań/Facebook)

• Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu ogłosił konkurs "Oddaj głos miastu".
• Jest to konkurs na lektora zapowiadającego kolejne przystanki w tramwajach i autobusach.
• Obecnie do czytania komunikatów w pojazdach wykorzystywany jest syntezator mowy.
Biuro prasowe ZTM poinformowało, że konkurs pn. "Oddaj głos miastu" ma na celu polepszenie jakości zapowiedzi głosowych. Pzedstawiciele ZTM przyznają, że syntezator mowy nie jest rozwiązaniem idealnym - bywa, że prezentowane komunikaty nie są wystarczająco zrozumiałe.

Głos należy do mieszkańców

Lektora, który zapowie następny przystanek lub kontrolę biletową oraz odczyta informacje z elektronicznych tablic informacji pasażerskiej, wybiorą mieszkańcy. Osoby o nienagannej dykcji i miłym głosie mogą się zgłaszać do 24 sierpnia.

Zwycięzca konkursu przygotuje komunikaty głosowe z zapowiedziami nazw przystanków w pojazdach komunikacji miejskiej na obszarze aglomeracji poznańskiej. Jego głosem czytane będą emitowane w pojazdach komunikaty, oraz informacje dla osób niewidomych.

Konkurs został podzielony na dwa etapy. W pierwszym etapie komisja zapozna się z próbkami nagrań przesłanych przez uczestników, aby ocenić m.in. dykcję, akcent, barwę głosu, jakość nagrania oraz proponowane koszty. Następnie pliki dźwiękowe z wyselekcjonowanymi głosami zostaną udostępnione w internecie. Zwycięzcę wybiorą w internetowym głosowaniu mieszkańcy aglomeracji.

Triumf człowieka nad syntezatorem mowy

Poznański aktor Paweł Binkowski jest zdania, że ogłoszony konkurs to triumf człowieka nad "bezdusznym" głosem syntezatora. - W głosie lektora czy lektorki jest ciepło, naturalność - słychać żywego człowieka - powiedział.

Przez 16 lat to głos Binkowskiego słyszeli pasażerowie na dworcu kolejowym w Poznaniu. W 2012 roku system z odczytywanymi przez niego komunikatami został zastąpiony systemem z głosem syntezatora.

- Głos syntezatora w tramwajach czy autobusach nie jest naturalny; ja nie mogę tego słuchać, bo to jest po prostu niewygodne do słuchania. Lektor wykorzystywany do odczytywania komunikatów nie może mówić zbyt wysokim głosem, bo stanie się to nie do zniesienia, nie może też mówić głosem zbyt niskim - bo będzie dudnił - powiedział.

W 2014 roku w internetowym głosowaniu na "głos" drugiej linii warszawskiego metra, mieszkańcy stolicy wybrali Macieja Gudowskiego. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych lektorów w Polsce pokonał w rywalizacji m.in. Krystynę Jandę, Danutę Stenkę czy Andrzeja Matula.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: