PARTNER PORTALU
  • BGK

Komunikacja miejska traci pasażerów. Jest zbyt droga

  • pap    20 sierpnia 2014 - 06:45
Komunikacja miejska traci pasażerów. Jest zbyt droga

Podwyżki cen biletów skutecznie zniechęciły nas do korzystania z autobusów czy tramwajów. Komunikacją miejską jeździ rekordowo mało osób .
W ciągu ostatnich trzech lat ceny biletów komunikacji miejskiej w polskich miastach wzrosły średnio o ok. 25 procent. Tymczasem jak wynika z najnowszych danych GUS-u, w ub.r. z komunikacji miejskiej w całej Polsce korzystaliśmy 3,6 mld razy. To o 6 proc. mniej niż rok wcześniej i najmniejsza liczba pasażerów od 10 lat - pisze Metro.

Czytaj: Setki tysięcy osób na rowerach miejskich

Według Jana Jakiela, szefa stowarzyszenia Siskom, mieszkańcy wybierają coraz częściej alternatywny transport.

"Tak jest w Warszawie, która choć ma wzorowy system komunikacji, to wielu mieszkańców po podwyżkach wybrało rowery" - dodaje Jakiel. Według GUS-u liczba pasażerów komunikacji na Mazowszu spadła aż o 17 proc.

Czytaj: Urzędnicy też wsiadają na rowery

Niemal o 20 proc. mniej pasażerów może być w Olsztynie. Tu urzędnicy winą za to obarczają nie tylko rowery, ale też samochody. "Są coraz tańsze, rośnie liczba rodzin, w których są po dwa pojazdy, więc transport publiczny z nimi przegrywa" - mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka ZKM Olsztyn.

"To dobry moment, by miasta zaczęły myśleć np. o obniżkach cen biletów, wprowadzając równocześnie wzrost opłat za parkowanie" - mówi Jakiel

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • glews, 2014-08-20 08:29:12

    Bojkotujcie tych złodziei, którzy w ten sposób zbierają kasę na inwestycje zamiast normalnie załatwiać to z bankiem inwesytcyjnym! Jeżdżę od roku rowerem, zaoszczędziłem około 800 zł, to dotyczy Wrocławia, gdzie i tak bilety są w miarę tanie, ale wszystko inne poszło w górę, najdroższe są u nas śmie...ci, czynsze, woda i na końcu prąd i gaz! Ale podobno statystycznie pensje idą w górę! Tak mówi prorządowy Główny Urząd Sciemy  rozwiń