PARTNER PORTALU
  • BGK

Komunikacja publiczna w Poznaniu będzie usprawniona za ponad 67 mln zł

  • PAP/MN    23 grudnia 2016 - 14:22
Komunikacja publiczna w Poznaniu będzie usprawniona za ponad 67 mln zł

MPK zakupi m.in. 20 tramwajów niskopodłogowych. (fot. MPK Poznań)

• 67,2 mln zł unijnych środków trafi na poprawę systemu komunikacji publicznej w Poznaniu.
• W ramach projektu wartego blisko 97 mln zł kupionych zostanie m.in. 20 niskopodłogowych tramwajów.
• Zmodernizowane będą zwrotnice i system informacji pasażerskiej.
W piątek (22 grudnia) w stolicy Wielkopolski marszałek województwa Marek Woźniak podpisał z prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu Wojciechem Tulibackim umowę dotyczącą realizacji projektu "Poprawa efektywności transportu publicznego i usprawnienie integracji różnych form transportu miejskiego w Poznaniu i gminie Suchy Las".

Projekt będzie realizowany do końca 2017 roku. Łączna kwota zakontraktowanych środków wynosi 96,8 mln zł, w tym wysokość środków przekazanych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 67,2 mln zł.

Dzięki udzielonemu dofinansowaniu, MPK zakupi m.in. 20 tramwajów niskopodłogowych, oraz przeprowadzi modernizację układu zwrotnic w zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej, wraz z wdrożeniem systemu automatycznego zarządzania ich sterowaniem.

"Udział taboru z niską podłogą w ogólnej liczbie tramwajów wynosi w Poznaniu 43 proc. Realizacja tego projektu pozwoli nam na przekroczenie bariery 50 proc. taboru z niską podłogą. Zakończenie kolejnych projektów, które są już dosyć daleko zaawansowane, spowoduje, że sięgniemy 80 proc. i będziemy jednym z liderów w Polsce pod względem obsługi komunikacji tramwajowej taborem niskopodłogowym" - powiedział Wojciech Tulibacki.

W ramach projektu, na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (PST) i na dworcu na os. Sobieskiego pojawią się nowoczesne tablice informacji pasażerskiej. Przystanki trasy PST wyposażone zostaną w stojaki dla rowerów. Dodatkowo, na trasie Biedrusko - Radojewo powstanie ścieżka rowerowa o długości ok. 1,7 km, łącząca istniejącą infrastrukturę rowerową z przystankiem autobusowym w Radojewie, obsługiwanym przez transport aglomeracyjny.

Czytaj też: Tramwaje świętują 118 lat

Marek Woźniak podkreślił, że głównym celem projektu jest poprawa poziomu i jakości życia mieszkańców aglomeracji poznańskiej, oraz ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Jak stwierdził, inwestycje objęte projektem wpłyną na poprawę warunków podróży pasażerów pod względem czasu, komfortu, dostępności i bezpieczeństwa.

"To największy projekt w konkursie, który dotyczył transportu niskoemisyjnego. Kolejny na liście, projekt z Wrześni, wart jest 17 mln zł. Obecnie pozytywnie ocenionych jest w sumie siedem projektów, podpisujemy z beneficjentami kolejne umowy i czekamy, jak rozstrzygną się procedury odwoławcze. Niewykluczone, że finansowanie otrzymają w najbliższym czasie jeszcze trzy projekty" - powiedział marszałek.

W ramach pierwszego konkursu dotyczącego tzw. niskiej emisji, Zarząd Województwa Wielkopolskiego wybrał projekty na łączną kwotę ponad 140 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.