PARTNER PORTALU
  • BGK

Komunikacja zastępcza na trasie Września-Konin

  • PAP/JS    12 czerwca 2017 - 20:19
Komunikacja zastępcza na trasie Września-Konin
Przejazd komunikacją zastępczą wiąże się ze znacznie dłuższą podróżą Fot. Shutterstock

Bez poważniejszych problemów odbywa się wprowadzona w poniedziałek (13 czerwca) komunikacja zastępcza między miejscowościami na trasie Września-Konin – twierdzą Koleje Wielkopolskie. Od poniedziałku trwa przebudowa linii kolejowej Poznań-Warszawa.
• Przejazd komunikacją zastępczą wiąże się ze znacznie dłuższą podróżą.

• Do tej pory pociąg z Poznania do Konina jechał ok. 90 minut. Autobus bezpośredni, jadący autostradą, pokonuje tę trasę w ok. 100 minut, zaś przejazd pociągiem do Wrześni i dalej autobusem zabiera w sumie ponad 160 minut.

• W tygodniu roboczym między Wrześnią a Koninem codziennie będzie kursowało ponad 80 autobusów. W soboty będzie ich ponad 70, zaś w niedziele i święta - ponad 60.

Pierwszy etap prac modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe, który wymagał wyłączenia ruchu kolejowego między Wrześnią a Koninem, potrwa do lipca 2018 roku.

Komunikację autobusową wprowadzono w miejsce połączeń kolejowych zarówno pomiędzy miejscowościami na trasie Września-Konin, jak i bezpośrednio między Koninem a Poznaniem. Pociągi dalekobieżne od niedzieli jeżdżą objazdami.

Jak powiedział dyrektor w spółce Koleje Wielkopolskie Marek Pawicki, w pierwszych godzinach funkcjonowania komunikacji zastępczej, w tym także w trakcie popołudniowego szczytu komunikacyjnego, nie stwierdzono żadnych poważniejszych problemów.

"Poza jednym zepsutym autobusem i jedną sytuacją, gdzie kurs nie został uruchomiony, nie odnotowaliśmy poważniejszych kłopotów. Nie mieliśmy też istotniejszych opóźnień jeśli chodzi o poszczególne połączenia" - powiedział.

"Po pierwszym dniu widzimy, że kierowcy muszą jeszcze może trochę lepiej oswoić się z trasą. Jeśli chodzi o odprawę podróżnych, to prosiliśmy Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK o lepsze oznakowanie drogi dojścia do dworca tymczasowego w Koninie" - dodał Pawicki.

W ciągu doby z dotychczasowego połączenia kolejowego na tej trasie korzystało ponad 5 tys. osób i dla takiej liczby trzeba było zorganizować komunikację zastępczą.

Przejazd komunikacją zastępczą wiąże się ze znacznie dłuższą podróżą. Do tej pory pociąg z Poznania do Konina jechał ok. 90 minut. Autobus bezpośredni, jadący autostradą, pokonuje tę trasę w ok. 100 minut, zaś przejazd pociągiem do Wrześni i dalej autobusem zabiera w sumie ponad 160 minut.

Sam czas podróży autobusowej między Koninem a Wrześnią wynosi ok 90-100 minut; pociąg pokonuje tę trasę w nieco ponad 40 minut.

W tygodniu roboczym między Wrześnią a Koninem codziennie będzie kursowało ponad 80 autobusów. W soboty będzie ich ponad 70, zaś w niedziele i święta - ponad 60.

W związku z modernizacją od niedzieli składy dalekobieżne kursujące między Warszawą a Poznaniem jeżdżą przez Gniezno i Inowrocław.

W ramach modernizacji trasy Poznań - Warszawa, do lipca 2018 r. zamknięty będzie 60-km odcinek Podstolice - Konin. Od lipca 2018 r. do czerwca 2019 r. najcięższe prace modernizacyjne będą prowadzone na zamkniętym dla ruchu odcinku Konin - Barłogi o długości ok. 40 km. Na pozostałych odcinkach prace będą prowadzone przy zamknięciach jednotorowych. Według PKP PLK, równoczesne prace na dwóch torach pozwolą skrócić czas robót budowlanych z 51 do 24 miesięcy.

Modernizacja obejmie w sumie 366 km torów, z czego 260 km torów zostanie całkowicie zmodernizowanych. Przebudowanych zostanie 660 km sieci trakcyjnej, 17 przejazdów kolejowo-drogowych i ponad 130 obiektów inżynieryjnych.

Projekt "Modernizacja linii kolejowej E20 na odcinku Warszawa - Poznań - pozostałe roboty, odcinek Sochaczew - Swarzędz" ma kosztować ok. 2,6 mld zł. Dofinansowanie unijne przekracza 1,95 mld zł. E-20 to linia kolejowa o znaczeniu międzynarodowym i jeden z najważniejszych szlaków w województwie wielkopolskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.