PARTNER PORTALU
  • BGK

Komunikacja zastępcza w czasie remontu linii kolejowej Warszawa-Poznań

  • PAP/em    13 stycznia 2017 - 15:37
Komunikacja zastępcza w czasie remontu linii kolejowej Warszawa-Poznań
Gotowe są plany wprowadzenia autobusowej komunikacji zastępczej między miejscowościami położonymi przy remontowanej trasie (fot. pixabay)

• Autobusowa komunikacja zastępcza ma pomóc Wielkopolanom w przemieszczaniu się po regionie podczas modernizacji trasy kolejowej E-20 na odcinku Warszawa – Poznań między Swarzędzem a Sochaczewem. Modernizacja zacznie się w połowie roku, potrwa dwa lata.
• Obecnie kolejowy transport regionalny na tej linii wykonują Koleje Wielkopolskie. Spółka uruchamia 23 pary pociągów na dobę, przewożąc w tym czasie ponad 7 tys. pasażerów.
Projekt "Modernizacja linii kolejowej E20 na odcinku Warszawa - Poznań - pozostałe roboty, odcinek Sochaczew - Swarzędz" ma kosztować ok. 2,6 mld zł, jest współfinansowany przez Unię Europejską. E-20 to linia kolejowa o znaczeniu międzynarodowym i jeden z najważniejszych szlaków w województwie wielkopolskim. W czasie prowadzonych pracy pociągi dalekobieżne pojadą objazdami. Autobusowa komunikacja zastępcza wprowadzona zostanie z myślą o obecnych pasażerach pociągów regionalnych.

PKP Polskie Linie Kolejowe podjęły decyzję o całkowitym zamknięciu modernizowanych odcinków w trakcie prowadzonych prac, co ma przyczynić się do szybszego ich ukończenia w porównaniu z częściowym, jednotorowym zamknięciem. Według planów, pomiędzy czerwcem 2017 a lipcem 2018 r. dwutorowe zamknięcie będzie na 60 km odcinku Podstolice - Konin. Następnie, do czerwca 2019 r., najcięższe prace obejmą 40 km odcinek Konin - Barłogi. Na pozostałych odcinkach prace będą prowadzone przy zamknięciach jednotorowych. Wicemarszałek wielkopolski Wojciech Jankowiak zapewnił w piątek na konferencji prasowej, że dotychczasowi pasażerowie pociągów regionalnych, w trakcie trwania modernizacji, nie zostaną pozostawieni sami sobie. Gotowe są plany wprowadzenia autobusowej komunikacji zastępczej między miejscowościami położonymi przy remontowanej trasie.

Czytaj też: Przewozy Regionalne mogą wydać ok. 500 mln zł na nowe pociągi

"Będziemy organizowali autobusową komunikację zastępczą, aby uniknąć sytuacji, gdzie w wyniku prowadzenia tej ważnej i potrzebnej inwestycji, mieszkańcy Wielkopolski będą mieli utrudniony dojazd do pracy i szkoły, czy w ogóle możliwość przemieszania się na tym obszarze. Jesteśmy gotowi do uruchomienia komunikacji zastępczej właściwie w każdej chwili" - powiedział Jankowiak.

Obecnie kolejowy transport regionalny na tej linii wykonują Koleje Wielkopolskie. Spółka uruchamia 23 pary pociągów na dobę, przewożąc w tym czasie ponad 7 tys. pasażerów. Dla tej liczby podróżnych zostanie zapewniony transport zastępczy. Przejazdy będą się odbywały na podstawie biletu kolejowego.

Czytaj też: NIK: Wieloletni Program Inwestycji Kolejowych wykonany kiepsko i bez korzyści dla pasażerów

"Planujemy połączenia bezpośrednie m.in. na trasie Konin-Poznań, Słupca-Poznań, Strzałkowo-Poznań, ale również planujemy takie połączenia, które będą komunikowały wszystkie stacje pośrednie. Autobusy będą zatrzymywały się we wszystkich tych miejscowościach, na których obecnie zatrzymują się pociągi" - powiedział Jankowiak.

Wicemarszałek przyznał, że czas przejazdu autobusem będzie dłuższy niż obecna komunikacja kolejowa. Jankowiak podkreślił, że w związku ze zmniejszonymi działaniami przewozowymi Kolei Wielkopolskich, nie przewiduje się cięć w zatrudnieniu w spółce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.