PARTNER PORTALU
  • BGK

Komunikacyjna rewolucja w Konstancinie-Jeziornie staje się faktem

  • konstancin24.eu    22 grudnia 2017 - 11:57
Komunikacyjna rewolucja w Konstancinie-Jeziornie staje się faktem
fot.konstancin24.eu

Cała Gmina Konstancin-Jeziorna zostanie objęta 1. strefą biletową Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. Taką decyzję podjęła konstancińska rada miejska, przeznaczając w przyszłorocznym budżecie 1,2 mln złotych na dopłaty do biletów. Dzięki temu pasażerowie znacznie mniej zapłacą za bilety.
Ponadto zostało otwarte długo oczekiwane połączenie Ursynowa z Wilanowem ulicami Rosnowskiego i Korbońskiego. Jednak autobusy mają ruszyć skrótem przez Powsin na Kabaty dopiero wiosną. Prawdopodobnie wtedy w naszej gminie zacznie obowiązywać 1. strefa.

Komunikacyjna rewolucja w Konstancinie-Jeziornie powoli staje się faktem. Radni Tomasz Nowicki i Renata Dąbrowska prowadzili kampanię na rzecz objęcia całej gminy 1. strefą biletową i zebrali aż 1110 podpisów mieszkańców. Dzięki ich zaangażowaniu rada miejska poparła tę inicjatywę, przeznaczając w przyszłorocznym budżecie aż 1,2 mln złotych na dopłaty do biletów. Mieszkańcy zapłacą mniej za bilety ZTM, ale różnica zostanie pokryta z miejskiej kasy.

Burmistrz Kazimierz Jańczuk uważał dotychczas, że należałoby pilotażowo zacząć od wydłużenia 1. strefy biletowej na część miasta, z Klarysewa do Grapy. Radni przekonywali jednak, że byłoby to niesprawiedliwe i namawiali do objęcia tańszą strefą całej gminy. Ostatecznie udało im się przekonać większość rady. Podczas ostatniej sesji, oprócz decyzji finansowych, radni podjęli również oficjalne stanowisko w sprawie 1. strefy, które zostanie wysłane do Rady m.st. Warszawy, Prezydent m.st. Warszawy oraz Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. Rozszerzenie 1. strefy na całą naszą gminę muszą jeszcze zatwierdzić władze stolicy, ale wydaje się, że jest to tylko formalność.

Na tym samym posiedzeniu rady miejskiej, na wniosek burmistrza Kazimierza Jańczuka, uchwalono także finansowanie bezpłatnych przejazdów lokalnymi liniami typu L dla wszystkich posiadaczy Konstancińskiej Karty Mieszkańca. Będzie to kosztowało budżet gminy ok. 250 tys. zł rocznie. Darmowe kursy elkami z Konstancińską Kartą Mieszkańca prawdopodobnie zaczną obowiązywać od lutego. Można ją sobie wyrobić bezpłatnie w urzędzie miasta. Uprawnia ona także do szeregu innych zniżek oferowanych przez publiczne instytucje oraz konstancińskie firmy, sklepy i restauracje.

Z Konstancina ma także kursować nowa, ekologiczna linia o napędzie elektrycznym, ale jeszcze nie wiadomo od kiedy. Póki co, trwają ustalenia techniczne, dotyczące przygotowania pętli tego autobusu oraz urządzeń do jego ładowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.