Koniec darmowych przejazdów pociągami Kolei Śląskich z powodu smogu

• Wprowadzone w poniedziałek (30 stycznia) z powodu dokuczliwego smogu darmowe przejazdy pociągami Kolei Śląskich dla kierowców i osób im towarzyszących, będą możliwe tylko do końca dnia.
• We wtorek akcja zostanie wstrzymana, bo jakość powietrza ma się poprawić - zdecydował samorząd woj. śląskiego.
Koniec darmowych przejazdów pociągami Kolei Śląskich z powodu smogu
W ostatnich dniach w woj. śląskim utrzymują się wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu (fot. foto.slaskie.pl)

"Wstrzymanie akcji nie oznacza całkowitej rezygnacji z bezpłatnych przejazdów w sytuacji pogorszonych norm jakości powietrza. O ewentualnym wznowieniu bezpłatnych przejazdów będziemy informować w oddzielnym komunikacie - prosimy śledzić stronę Kolei Śląskich z informacjami o utrudnieniach" - podał Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego.

W poniedziałek, z powodu złej jakości powietrza, regionalny samorząd, do którego należą Koleje Śląskie, po raz pierwszy zdecydował się na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji kolejowej dla kierowców (na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu) i maksymalnie dwóch osób im towarzyszących.

"Dziękujemy wszystkim podróżnym, którzy w tym dniu zdecydowali się zamienić samochód na pociąg, przyczyniając się tym samym do walki ze smogiem w naszym regionie" - napisali w komunikacie przedstawiciele Urzędu. Szacunkową liczbę osób, które skorzystały z bezpłatnych przejazdów, Koleje Śląskie mają podać we wtorek.

Prognozowana poprawa jakości powietrza, którą przedstawiciele Urzędu uzasadniają decyzję o wstrzymaniu od wtorku bezpłatnych przejazdów, nie oznacza, że sytuacja zupełnie wróci do normy - w wielu częściach regionu dopuszczalny poziom stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu nadal będzie znacząco przekroczony.

"Jakość powietrza ze względu na poziom pyłu zawieszonego na większości obszaru woj. śląskiego będzie zła; lokalnie w aglomeracji górnośląskiej, Kotlinie Żywieckiej oraz w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej jakość powietrza będzie bardzo zła. W części północnej i południowej (z wyłączeniem powiatu żywieckiego) województwa jakość powietrza będzie umiarkowana (...); w Częstochowie i Bielsku-Białej jakość powietrza będzie dostateczna" - prognozuje na wtorek Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach.

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc., które miało miejsce w ostatnim czasie w niektórych punktach pomiarowych, oznacza alarm smogowy.

W ostatnich dniach w woj. śląskim utrzymują się wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, jednak sytuacja nie jest aż tak zła, jak kilka tygodni temu, kiedy w niektórych miejscach normy były przekroczone nawet o kilkaset, a nawet o rekordowe ponad 1500 proc. Wówczas bezpłatną komunikację autobusową wprowadziły czasowo władze Rybnika i Częstochowy; w Rybniku zawieszono też zajęcia w szkołach.

W poniedziałek rano przedstawiciele Kolei Śląskich oceniali, że najwięcej pasażerów pokazywało konduktorom dowody rejestracyjne aut zamiast biletów na trasach Gliwice-Katowice-Częstochowa oraz Racibórz-Rybnik-Katowice. Niektóre stacje pomiarowe w woj. śląskim pokazywały w poniedziałek wysokie, choć często zmieniające się stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. W innych notowano niższe stężenia, normy jednak były przekroczone praktycznie wszędzie.

Na wprowadzenie bezpłatnych przejazdów nie zdecydował się dotąd największy organizator komunikacji miejskiej w konurbacji katowickiej - Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. 12 stycznia zarząd KZK GOP polecił biuru związku opracowanie zasad ewentualnego wprowadzania bezpłatnej komunikacji w okresach największych stężeń smogu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Absurd, nawet jeśli tych pięciu kierowców zdecydowało się pojechać pociągiem, to nie miało to żadnego wpływu na stan powietrza... KZK GOP lepiej by w końcu darmowe przejazdy zapewnił.

nullPointer, 2017-01-30 20:27:54 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE