PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniec linii autobusowej na lotnisko w Gdańsku. Autobusy przegrały z PKM

  • Michał Wroński    27 listopada 2017 - 11:59
Koniec linii autobusowej na lotnisko w Gdańsku. Autobusy przegrały z PKM
Tylko w pierwszym półroczu 2017 r. pociągi SKM-ki obsługujące 4 trasy PKM przewiozły prawie 1,5 mln pasażerów. (fot. www.pkm-sa.pl)

Jeszcze tylko do 9 grudnia kursować będzie linia autobusowa z Gdyni na lotnisko w Gdańsku. Gdyński Zakład Komunikacji Miejskiej nie zamierza już kontynuować działalności tego połączenia. Jak wynika z opublikowanego na stronie ZKM-u komunikatu, powodem tej decyzji jest rozwój Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
– W związku z oddaniem do eksploatacji nowych przystanków kolejowych: Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny – poprawiających dostępność linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, oraz z uwagi na wprowadzenie nowego rozkładu jazdy pociągów – z godzinami kursów pociągów w relacji Gdynia Główna - Gdańsk Port Lotniczy - Gdynia Główna zbliżonymi do godzin odjazdów autobusów na linii 4A, z dniem 10 grudnia 2017 r. linia autobusowa 4A, o trasie dublującej linię S10 Szybkiej Kolei Miejskiej, zakończy funkcjonowanie – tak brzmi lakoniczny komunikat opublikowany przez ZTM. Zakład przyznaje, że prowadząca na lotnisko linia kolejowa zapewnia większą liczbę kursów i krótszy rzeczywisty czas jazdy – jest niewrażliwa na kongestię drogową.

Istotnie, autobus – według rozkładu – na pokonanie trasy z dworca głównego PKP w Gdyni na lotnisko potrzebuje ponad 40 minut. Pociąg tą samą trasę pokonuje w czasie o połowę krótszym.

Serwis www.transport-publiczny.pl przypomina, że już wcześniej na uruchomienie linii lotniskowej PKM zareagował ZTM Gdańsk, zastępując na linii między Gdańskiem – Wrzeszczem, a portem lotniczym autobusy przegubowe autobusami jednoczłonowymi.

Z danych publikowanych przez PKM wynika, że liczba pasażerów korzystających z jej usług cały czas rośnie. Tylko w pierwszym półroczu 2017 r. pociągi SKM-ki obsługujące 4 trasy PKM przewiozły prawie 1,5 mln pasażerów (przez cały ubiegły rok było ich nieco ponad 2 mln). Rekordowym miesiącem w całej prawie dwuletniej historii linii PKM był maj 2017 r., kiedy skorzystało z niej 268,4 tys. osób

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.