PARTNER PORTALU
 • BGK

Koniec marzeń o łupkowym eldorado w Polsce?

 • PAP/JS    22 czerwca 2017 - 17:29
Koniec marzeń o łupkowym eldorado w Polsce?
Koncesjonariusze wykonali 72 otwory w poszukiwaniu gazu łupkowego (fot.sxc.hu)

Spada zainteresowanie wydobyciem gazu łukowego w Polsce. "Spowodowane jest to głównie małą ilością gazu w odwiertach" - ocenia Ministerstwo Energii w odpowiedzi na interpelację poselską.
Według stanu na 31 V w Polsce obowiązuje 20 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Tymczasem według stanu na 31 grudnia w Polsce obowiązywało 27 koncesji. Obecnie koncesje posiada 7 podmiotów, wobec 8 według stanu na koniec 2016 roku. 

Koncesjonariusze wykonali 72 otwory w poszukiwaniu gazu łupkowego.

 "Odwrócenie trendu odnośnie gazu łupkowego w Polsce spowodowane jest w główniej mierze niedostateczną ilością gazu w odwiertach próbnych i badawczych, nie rokującą wydobycia na poziomie opłacalności. Efekty szczelinowania wierceń wykazały słabe wyniki. Mała ilość gazu w złożach powoduje, że wydobycie gazu jest nieopłacalne, w związku z tym wiele koncesji zostało wygaszonych, a firmy zaprzestają działalności poszukiwawczej w Polsce" - napisał resort energii.

 "Czynnikiem negatywnie wpływającymi na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce są również zbyt duże koszty wierceń, wynoszące najczęściej od 15 do 20 mln USD za odwiert, co powoduje, że jednostkowy koszt wydobycia staje się o ponad 50 proc. wyższy niż w USA. Prowadzenie prac utrudnia również znaczna urbanizacja terenów, na których są prowadzone prace poszukiwawcze, zwłaszcza przy stosowanych obecnie metodach dokonywania odwiertów wiążących się z zajęciem stosunkowo dużej powierzchni przez wiercone otwory. Na rentowność wydobycia gazu z pokładów niekonwencjonalnych mają wpływ obecne trendy na rynkach światowych, które zniechęcają do inwestycji z wydobycie gazu ziemnego, w związku z niską ceną ropy naftowej" - dodaje resort.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Julek, 2017-06-23 10:00:53

  Do Sk: W tym przypadku nie ma w tym nic niezwykłego. Jak napisało ministerstwo, u nas jest większy stopień zurbanizowania terenów, na których prowadzi się poszukiwania. Nie mamy wielkich pustych przestrzeni, jak w Ameryce, czy Rosji i odwierty prawie zawsze będą komuś przeszkadzać.
 • Prof. Glass, 2017-06-23 09:36:56

  Znowu Chazarowie wykręcili gojów! Hehehehe
 • Sk, 2017-06-23 09:35:59

  A to ciekawe, że w Polsce tak wiele tematów wychodzi najdrożej i nieopłacalnie , a w USA i Rosji jest ok!?