PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniec nielegalnego kodowania biletów w Warszawie

  • PAP    5 grudnia 2014 - 15:32
Koniec nielegalnego kodowania biletów w Warszawie

ztm.waw.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wprowadzi w styczniu trzecią i ostatnią fazę zabezpieczeń systemu biletowego. Uniemożliwi to nielegalne kodowanie biletów na Warszawskiej Karcie Miejskiej. Bilety z nielegalnych źródeł nie będą obsługiwane przez system, dzięki czemu będzie można je szybko i bezbłędnie namierzyć.
Zabezpieczenie systemu polega na tym, że każdy bilet, który jest zakodowany w autoryzowanym punkcie sprzedaży (np. w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM, w punkcie sieci STREFA lub ASEC czy w stacjonarnym lub mobilnym biletomacie) posiada specjalny elektroniczny certyfikat legalności. Od kilku miesięcy wszystkie urządzenia kodują bilety z tymi certyfikatami.

Czytaj też: Ratusz, ZTM i MF tłumaczą się z zarzutów GIODO ws. Karty Warszawiaka

W styczniu wyłączona zostanie obsługa kontraktów bez certyfikatów. Oznacza to, że bilety bez nich nie zostaną odczytane ani przez kasowniki, ani przez bramki w metrze ani przez czytniki kontrolerów. Wszyscy pasażerowie którzy nabyli swoje bilety w okresie po 1 sierpnia 2014 r. w legalnym punkcie sprzedaży, mają automatycznie swój bilet odpowiednio zabezpieczony i nie muszą obecnie już nic robić. Nie dotyczy to jednak osób, które swój bilet (Seniorzy, dzieci z rodzin z trójką dzieci), bądź uprawnienie do bezpłatnych przejazdów (np. Honorowi Dawcy Krwi) kupiły lub zakodowały przed 1 sierpnia.

Czytaj też: Pracownicy komunikacji miejskiej dostaną ulgi na przejazdy

Nie oznacza to jednak konieczności wymiany kart! Osoby posługujące się legalnymi Biletami Seniora, których ważność upływa w pierwszej połowie przyszłego roku nie powinny czekać z zakupem nowego kontraktu do wygaśnięcia tego obecnie posiadanego. Zakup nowego biletu jeszcze w grudniu pozwoli zabezpieczyć kartę i umożliwić normalne jej odczytywanie przez wszystkie urządzenia (kasowniki, bramki w metrze, czytniki kontrolerskie) a jednocześnie korzystanie z biletu przez kolejny rok.

Rodzice dzieci z rodzin posiadających troje dzieci, osoby niepełnosprawne korzystające z uprawnień do bezpłatnych przejazdów, osoby korzystające z pomocy OPS lub WCPR również nie muszą wymieniać kart. Wystarczy, że zgłoszą się w najbliższym czasie do POP przy ul. Żelaznej ze swoją WKM w celu zakupu nowego biletu albo przekodowania dotychczasowego biletu lub uprawnienia na posiadające certyfikat legalności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.