PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniec poselskich prac nad małą nowelizacją ustawy śmieciowej

  • bad    21 lipca 2014 - 22:53

Finisz prac podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskich projektów ustaw o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz o zmianie ustawy o własności lokali oraz o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Podkomisja przyjęła procedowany projekt zmian w przepisach.

Z najważniejszych zmian do poselskiego projektu ustawy należy wymienić: wykreślenie obowiązku zorganizowania przez gminy selektywnego zbierania popiołu z palenisk domowych, wprowadzenie możliwości objęcia systemem zorganizowanym przez gminę tylko niektórych rodzajów nieruchomości niezamieszkałych, jasne wskazanie, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie podlega zaokrąglaniu, rezygnacja z proporcjonalnego naliczania opłaty dla osób zmieniających miejsce zamieszkania w ciągu miesiąc oraz rozszerzenie minimalnej częstotliwości odbierania odpadów komunalnych na cały rok.

Posłanka Ewa Wolak z PO przypominała o problemach zgłaszanych przez zarządców nieruchomości i spółdzielnie mieszkaniowe związanymi m.in. z obowiązkiem złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk wskazał, że stanowisko resortu w tej sprawie jest klarowne: zmiana w tym zakresie jest procesem bardzo trudnym i wymaga wielu analiz, dlatego ministerstwo proponuje przenieść to do dużej nowelizacji ustawy. Prace nad nią już trwają. Wiceminister dodał, że z pewnością sprawa ta stanie na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

W najbliższą środę Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej rozpatrzą sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o poselskich projektach ustaw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.