PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniec rejsów z Nowego Portu do Twierdzy Wisłoujście

  • PAP/JL    31 maja 2016 - 09:37
Koniec rejsów z Nowego Portu do Twierdzy Wisłoujście

Przestaje pływać prom do Twierdzy Wisłoujście. Fot. Pixabay.com

31 maja wypłynie po raz ostatni prom samochodowo-pasażerski z Nowego Portu do Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku.
Jednostka pływała na tej trasie nieprzerwanie od 39 lat. Połączenie stało się zbędne po otwarciu ponad miesiąc temu tunelu pod Martwą Wisłą.

W swój ostatni rejs do Twierdzy Wisłoujście prom wypłynie z Nowego Portu 31 maja o godz. 19. W podróż zabierze tylko 55 osób, a dochód ze sprzedaży biletów specjalnej edycji zostanie przeznaczony na odbudowę zabytkowego zegara na Biskupiej Górce.

Jednostka wykonywała dziennie kilkadziesiąt kursów, rejs trwał do 5 minut. Przeprawa promowa pozwalała na ominięcie korków w centrum miasta. Korzystali z niej piesi, rowerzyści oraz pojazdy, osobowe, ciężarowe i autobusy. Prom Wisłoujście waży 290 ton i pali ok. 8 tys. litrów ropy miesięcznie. Rocznie na utrzymanie przeprawy z budżetu miasta przeznaczano ok. 1,5 mln zł.

Po otwarciu tunelu z promu korzystało niewielu, jeden – dwóch pasażerów, przed oddaniem podwodnej przeprawy pasażerów było wielokrotnie więcej.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku (operator tunelu pod Martwą Wisłą) podał, że dzięki otwarciu podwodnego tunelu w centrum miasta zanotowano znaczny spadek ruchu pojazdów, m.in. wyeliminowano ze śródmieścia ruch tranzytowy ciężarówek oraz zauważono wzrost liczby samochodów na ciągu ulic: Hallera-Uczniowska-Czarny Dwór.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • leda, 2016-06-01 18:48:50

    miasto winno teraz uruchomić jakąś tańszą niż duży prom przeprawę od Nowego Portu do twierdzy, bo jest to najkrótsza droga do niej, w dodatku jest gotowa przystań. Bo jest to ciekawa trasa turystyczna.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: