Koniec rejsów z Nowego Portu do Twierdzy Wisłoujście

31 maja wypłynie po raz ostatni prom samochodowo-pasażerski z Nowego Portu do Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku.
Koniec rejsów z Nowego Portu do Twierdzy Wisłoujście
Przestaje pływać prom do Twierdzy Wisłoujście. Fot. Pixabay.com

Jednostka pływała na tej trasie nieprzerwanie od 39 lat. Połączenie stało się zbędne po otwarciu ponad miesiąc temu tunelu pod Martwą Wisłą.

W swój ostatni rejs do Twierdzy Wisłoujście prom wypłynie z Nowego Portu 31 maja o godz. 19. W podróż zabierze tylko 55 osób, a dochód ze sprzedaży biletów specjalnej edycji zostanie przeznaczony na odbudowę zabytkowego zegara na Biskupiej Górce.

Jednostka wykonywała dziennie kilkadziesiąt kursów, rejs trwał do 5 minut. Przeprawa promowa pozwalała na ominięcie korków w centrum miasta. Korzystali z niej piesi, rowerzyści oraz pojazdy, osobowe, ciężarowe i autobusy. Prom Wisłoujście waży 290 ton i pali ok. 8 tys. litrów ropy miesięcznie. Rocznie na utrzymanie przeprawy z budżetu miasta przeznaczano ok. 1,5 mln zł.

Po otwarciu tunelu z promu korzystało niewielu, jeden – dwóch pasażerów, przed oddaniem podwodnej przeprawy pasażerów było wielokrotnie więcej.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku (operator tunelu pod Martwą Wisłą) podał, że dzięki otwarciu podwodnego tunelu w centrum miasta zanotowano znaczny spadek ruchu pojazdów, m.in. wyeliminowano ze śródmieścia ruch tranzytowy ciężarówek oraz zauważono wzrost liczby samochodów na ciągu ulic: Hallera-Uczniowska-Czarny Dwór.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

miasto winno teraz uruchomić jakąś tańszą niż duży prom przeprawę od Nowego Portu do twierdzy, bo jest to najkrótsza droga do niej, w dodatku jest gotowa przystań. Bo jest to ciekawa trasa turystyczna.

leda, 2016-06-01 18:48:50 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE