PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniec z gazem z Rosji?

  • JL    31 maja 2016 - 08:26
Koniec z gazem z Rosji?

Polska nie odnowi kończącej się w 2022 roku umowy na dostawy gazu z Rosji. Fot. Pixabay.com

Polska nie planuje odnawiać kończącej się w 2022 roku umowy na dostawy gazu z Rosji.
Informację taką przekazał agencji Reutera Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej

– Będziemy dążyć do sytuacji, w której umowa długoterminowa staje się przeszłością. Jeśli cena rosyjskiego gazu będzie na tyle konkurencyjna, nie wykluczamy dalszych zakupów, ale na pewno nie w ramach kontraktu długoterminowego – zapewnia Piotr Naimski.

Polska, aby zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu, zbudowała terminal do odbioru gazu skroplonego LNG w Świnoujściu, a teraz planuje budowę gazociągu, który dostarczy gaz spod dna Morza Północnego.

Dzięki terminalowi LNG Polska będzie mogła importować do 5 mld m sześć. gazu rocznie.

PGNiG planuje również budowę rurociągu do transportu gazu z Norwegii do Polski. Szczegóły mają być znane jeszcze w tym roku. Gazociąg miałby zostać uruchomiony do 2022 roku, kiedy przestanie obowiązywać kontrakt z Rosją.

Naimski dodał, że Polska będzie mogła importować 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie przez rurociąg, który będzie położony na dnie Morza Batyckiego oraz połączy Norwegię i Danię z Polską. Projekt już jest analizowany przez operatorów sieci gazowej z tych krajów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • jeździk, 2016-06-07 11:34:03

    Wszystko idzie jak należy ale POkrętacze, szykują rebelię i wszystkie plany PiS-u, polecą do kosza, na chwałę, oczywiście Putina. Polak Polakowi, wilkiem. Petrodolarek, będzie, do końca, krytykować PiS i obecny Rząd a sam nic nie robi, tylko jeździ do zachodnich kolesi i przywozi walizki pieniędzy. ...Przez to, Kijowski nic nie może wyżebrać dla siebie w Brukseli.  rozwiń