Koniec z monopolem na składowisku odpadów

Blokowanie dostępu do składowiska odpadów przez miejscowego monopolistę oraz brak wymaganych informacji w umowach o dostawę ciepła – to dwie najnowsze decyzje prezes UOKiK dotyczące lokalnych rynków.
Koniec z monopolem na składowisku odpadów
Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Kolnie (woj. podlaskie) świadczy usługi wywozu odpadów komunalnych, a także jest zarządcą lokalnego składowiska odpadów. Postępowanie przeciwko spółce zostało wszczęte w czerwcu 2011 r. Wykazało ono, że wykorzystując fakt administrowania wysypiskiem odmawiała innym przedsiębiorcom składowania tam odpadów.

Oznaczało to, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie mogli oni zajmować się wywozem odpadów na terenie Kolna. Takie działania PUK uniemożliwiały wejście na rynek swoim konkurentom. Niedozwolona praktyka trwała w latach 2009-2011. Za nadużywanie pozycji dominującej na lokalnym rynku spółka została ukarana sankcją pieniężną w wysokości 11 475 zł.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował również praktyki Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Chełmie (zabierz głos/oceń prezydenta). Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w sierpniu 2011 roku po skardze konsumenta. Wykazało ono, że MPEC nie umieszczało w umowach wymaganych prawem informacji o standardach jakościowych dostarczanej energii cieplnej. Na przedsiębiorcę zostały nałożone zobowiązania polegające m.in. na uzupełnieniu obowiązujących umów oraz wprowadzeniu odpowiednich zmian w nowych. Decyzja jest ostateczna. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Bo wolność polega na tym, że nawet 1000 km można jechać aby złożyć odpady na tym składowisku na którym tylko idiota mógł sądzić, że buduje je dla swojej gminy... Najlepiej byłoby zasypać najpierw niemieckie składowiska. Co Niemcy nie mają już składowisk?! O bosze - jak oni to robią?! Widocznie nie m...ają durnych UOKK-ów u siebie. rozwiń

Małgoś, 2012-02-29 15:00:10 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE