PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniec z przejazdem na czerwonym

  • 24swarzedz.pl (Maciej Kochański)    16 sierpnia 2011 - 11:20
Koniec z przejazdem na czerwonym

Od września tego roku w Swarzędzu zostanie testowo uruchomiony system monitoringu skrzyżowań. Jego zadaniem będzie wyłapywanie kierowców, którzy skrzyżowanie pokonują na czerwonym świetle.
Za takie wykroczenie kierowca będzie karany przez Straż Miejską surowym mandatem.

W kontrolowaniu zachowań kierowców pomogą dwie kamery obserwujące krzyżówkę. System uaktywnia się w momencie gdy zostaje zapalone czerwone światło. Jedna z kamer rejestruje dwa zdjęcia: przed wjazdem na skrzyżowanie i po jego przejechaniu – na obu widać również kolor sygnalizatora.

Druga, umiejscowiona kilkanaście metrów dalej wykonuje zdjęcie od przodu, aby można było rozpoznać wizerunek kierowcy. System działa bezobsługowo i generuje automatycznie raporty przesyłane kodowanym łączem internetowym do Straży Miejskiej.

Jest to nowatorski system, który do tej pory funkcjonuje jedynie w 5 miejscowościach w Polsce. Jeżeli zostanie wprowadzony w Swarzędzu, będziemy pierwszym miastem w województwie Wielkopolskim, które korzysta z takiego rozwiązania.

We wrześniu system będzie testowany przez jeden miesiąc na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Sołeckiej (przy ETC). Docelowo obserwowanych będzie więcej krzyżówek.

– Moim zamiarem jest zmonitorowanie w ten sposób wszystkich skrzyżowań i przejść dla pieszych w ciągu drogi nr 92 i drogi nr 5 w Kobylnicy – mówi Piotr Kubczak, komendant Straży Miejskiej w Swarzędzu.

– W tych miejscach dochodzi do największej ilości poważnych zdarzeń drogowych – informuje. I dodaje – Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby w ten sposób stopniowo były monitorowane wszystkie skrzyżowania z sygnalizacją świetlną.

Jak się dowiedzieliśmy koszt zakupu systemu na jedno skrzyżowanie to 30.000 zł, ale przy zakupie kolejnych cena maleje. Istnieje również możliwość wynajmu i wtedy koszty są dużo niższe. Projekt jest dofinansowywany z Unii Europejskiej. Wrześniowy okres testowy będzie nieodpłatny.

Zgodnie z taryfikatorem mandatów za wjazd na czerwonym świetle grozi mandat w wysokości 300-500 zł oraz 6 punktów karnych. Za obsługę systemu będzie odpowiadała wyłącznie Straż Miejska.

Tak więc miej się na baczności kierowco i nie próbuj pokonywać skrzyżowania na „późnym żółtym”
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.