PARTNER PORTALU
  • BGK

Konin miastem o Europejskim Standardzie Oczyszczania Ścieków

  • em    9 lipca 2015 - 17:36
Konin miastem o Europejskim Standardzie Oczyszczania Ścieków
Dyspozytornia Oczyszczalni Ścieków Prawy Brzeg (fot. pwik-konin.com.pl)

PWiK Sp. z o.o. w Koninie zrealizowało unijny projekt „Budowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego miasta Konina” o łącznej wartości ponad 30,5 mln zł. Inwestycja wiąże się z wieloma korzyściami dla miasta.
Koninowi udało się do końca 2015 roku uzyskać Europejski Standard Gospodarki Ściekami.

W ramach tej inwestycji ułożono 4163 m sieci głównej, 1292 m odcinków przyłączeniowych oraz wybudowano 3 pompownie ścieków. Dodatkowo wybudowano około 1600 m kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej, w wyniku czego podłączono do sieci 110 osób. Dzięki temu przedsięwzięciu dostęp do miejskiej sieci kanalizacyjnej uzyskało ponad 750 mieszkańców Konina zmuszonych dotąd do korzystania z uciążliwych dla otoczenia i środowiska przydomowych szamb.

Unijne wymagania zostały spełnione

Efektem prac, które objęły część mechaniczna i biologiczną Oczyszczalni Ścieków Prawy Brzeg, jest spełnianie przez ten obiekt najsurowszych unijnych wymagań dotyczących redukcji związków biogennych zawartych w ściekach, szczególnie groźnych dla środowiska: fosforu poniżej 1g/m3 i azotu poniżej 10g/m3. Przeprowadzono między innymi modernizację osadników pompowni osadu wstępnego, komór reaktorów biologicznych, układu dystrybucji powietrza, układu hermetyzacji i oczyszczania powietrza.

Spółka zdecydowała się także na realizację drugiego etapu Projektu „Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego miasta Konina”. Prace obejmą przede wszystkim Oczyszczalnię Ścieków Lewy Brzeg w Koninie, która przejdzie gruntowną modernizację. Zaplanowano m.in. budowę osadnika wstępnego, przebudowę reaktora biologicznego oraz modernizację budynków krat i stacji dmuchaw oraz modernizację układu dezodoryzacji. Koszt zadania, którego celem jest poprawa przepustowości hydraulicznej i ładunkowej, wyceniono na blisko 22 mln zł.

Łączna wartość wszystkich wydatków inwestycyjnych w ramach pierwszego i drugiego etapu projektu „Rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego miasta Konina” wynosi blisko 75 mln zł, w tym kwota uzyskanych dotacji to ponad 30 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.