PARTNER PORTALU
  • BGK

Konin: Źródełka z wodą pitną we wszystkich szkołach

  • PAP/AT    23 kwietnia 2015 - 08:27
Konin: Źródełka z wodą pitną we wszystkich szkołach
Zainstalowane już w szkołach poidełka dostępne są dla uczniów, nauczycieli i osób odwiedzających te placówki (fot.pixabay.com)

- Poprzez propagowanie picia czystej wody, zamiast słodkich napojów gazowanych, możemy znacznie wpłynąć na zniwelowanie otyłości wśród dzieci i młodzieży – mówi Maciej Nowicki z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koninie.
Ścienne źródełka wody pitnej chce zainstalować we wszystkich szkołach w Koninie (Wielkopolskie) miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK). Od ubiegłego roku poidełka funkcjonują pilotażowo w pięciu placówkach edukacyjnych.

Przedsięwzięcie ma na celu przekonanie uczniów do picia czystej wody, ma też uczulać ich na kwestie ekologii.

- Ten program jest nie tylko sposobem na zdrowe środowisko, ale otwiera również możliwości promocji zdrowego trybu życia. Poprzez propagowanie picia czystej wody, zamiast słodkich napojów gazowanych, możemy znacznie wpłynąć na zniwelowanie otyłości wśród dzieci i młodzieży” – powiedział Maciej Nowicki z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koninie.

Jak podkreślił, zainstalowane już w szkołach poidełka dostępne są dla uczniów, nauczycieli i osób odwiedzających te placówki.

"Ma to zachęcić do spożywania wody dystrybuowanej ze stacji uzdatniania, czyli Pewiczanki, która nierzadko przewyższa jakością i ilością drogocennych pierwiastków wodę butelkowaną i zaliczana jest do grupy wód średniozmineralizowanych” - dodał.

Pilotaż uruchomiono w lipcu 2014 r. Źródełka zainstalowane zostały w dwóch gimnazjach, liceum i dwóch zespołach szkół. Dyrektor II LO Linda Wisialska przyznaje, że stworzenie źródełka w jej szkole było świetnym pomysłem.

"U nas zainstalowane ono zostało blisko stołówki i sali gimnastycznej. Mam dużą radość z tego, że źródełko jest chętnie wykorzystywane przez uczniów – to był bardzo dobry pomysł" – powiedziała dyrektor.

W Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych źródełko zainstalowane zostało przy szatni sali gimnastycznej.

- Uczeń kończąc zajęcia ma możliwość ugaszenia pragnienia: nie musi mieć własnego napoju, nie musi iść do sklepiku. Nie wiem, czy uruchomienie źródełka zmniejszyło u nas spożycie napojów gazowanych, ale na pewno jest ono uczniom przydatne – powiedział dyrektor szkoły Janusz Kamiński.

PWiK stara się o pozyskanie środków na sfinansowanie poidełek dla wszystkich szkół na terenie Konina. Linda Wisialska przyznaje, że byłoby to wartościowe działanie. Jej zdaniem, źródełka w szkołach mogą przyzwyczajać uczniów do sięgania po czystą wodę, ale efekt byłby jeszcze lepszy, gdyby instalacja źródełek była wsparta kampanią informacyjną.

- Takie fontanny, poidełka, źródełka są montowane w przestrzeni publicznej na całym świecie. W szkołach byłoby to na pewno alternatywą dla niezdrowych napojów - powiedziała.

Także inne miasta sięgają po podobne rozwiązania. Źródełka wody pitnej mają się pojawić we wszystkich szkołach prowadzonych przez miasto w Warszawie. Na początku tygodnia prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała porozumienie w tej sprawie z prezes tamtejszego Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Prezydent stolicy mówiła wówczas, że Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadza w szkołach możliwość picia wody ze specjalnych źródełek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2015-04-23 19:00:01

    Pijcie czystą wodę, Bo poprzez jej picie, W duszy jak i w ciele Potężnieje życie.