Konkurs na gromadzenie odpadów

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie poszukuje firmy, która przez dekadę będzie obsługiwać i administrować pierwszym w mieście zbiorczym punktem gromadzenia odpadów, tzw. lamusownią.
Konkurs na gromadzenie odpadów
Budowa punktu ruszyła wiosną 2010 r., a rozpoczęcie działalności planowane jest w kwietniu tego roku. Lamusownia będzie czynna przez cały rok, pracować ma tam co najmniej czterech pracowników.

Inwestycja, wzorowana na obiektach działających w Europie zachodniej, będzie kosztowała ok. 6,5 mln zł. Dofinansowywana jest w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Powstaje ona przy ulicy Nowohuckiej na peryferiach miasta.

Lamusownia to miejsce czasowego magazynowania odpadów, których nie wolno wrzucać do zwykłych koszy. Przewiduje się gromadzenie w niej 18 rodzajów odpadów. Będzie można tam dostarczać szkło białe i kolorowe, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, papier i tekturę, dywany, wykładziny, tworzywa sztuczne, cegły i gruz z rozbiórek, zmieszane metale, opony, opakowania po chemii gospodarczej, drewno zmieszane i impregnowane, urządzenia chłodzące, sprzęt AGD, meble.

Przewiduje się także specjalne miejsce na tzw. odpady niebezpieczne - świetlówki, akumulatory, małe baterie, zużyte smary, oleje i emulsje, rozpuszczalniki, aerozole, przeterminowane lekarstwa, środki ochrony roślin, farby i kleje. Ten rodzaj odpadów będzie gromadzony w specjalistycznych beczkach i kontenerach w budynku. Pozostałe odpady składowane będą w kontenerach znajdujących się pod zadaszoną rampą. Wypełnione kontenery wywożone będą do specjalistycznych instalacji odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.

Według prognoz ZIKiT, zgodnie z polityką Krakowa w dziedzinie gospodarki odpadami, na terenie miasta powinno powstać około ośmiu zbiorczych punktów gromadzenia odpadów. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dlaczego cos skladowac, jesli wiekszosc tych kategorii odpadow mozna zgazowac do energii ? Dlaczego nasi samorzadowcy sa w tej kwestii takimi ignorantami ?

autoidea, 2011-02-11 19:37:44 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE