PARTNER PORTALU
  • BGK

Konstancin-Jeziorna: Straż miejska została skomputeryzowana

  • Konstancin24.eu    4 maja 2016 - 13:14
Konstancin-Jeziorna: Straż miejska została skomputeryzowana

Zakup i wdrożenie systemu kosztowały samorząd ok. 6 tys. złotych (fot. konstancin24.pl)

• Straż miejska w Konstancinie-Jeziornie została wyposażona w elektroniczny system rejestracji zdarzeń.
• System ma usprawnić służbę funkcjonariuszy i poprawić porządek oraz bezpieczeństwo w gminie.
• Komputerowa ewidencja zgłoszeń jest pomocna przy dużej liczbie interwencji. Konstancińska straż miejska w ubiegłym roku odnotowała ich aż 3131.
Dotychczas zgłoszenia mieszkańców oraz wszelkie interwencje strażników były ręcznie notowane w specjalnej książce przez jednego z dyżurnych. Konstancińska straż miejska wreszcie została skomputeryzowana - wyposażono ją w specjalny program E-mandat. To system funkcjonujący w 187 strażach miejskich w całej Polsce, a jego zakup i wdrożenie kosztowały samorząd ok. 6 tys. złotych.

Dzięki niemu wszystkie zgłoszenia są ewidencjonowane. W systemie są zarejestrowane nie tylko wszystkie interwencje strażników, lecz także wszelkie inne czynności funkcjonariuszy. Program umożliwia również sprawdzenie sposobu rozwiązania danego problemu. Dzięki informacjom zgromadzonym w bazie danych strażnicy mogą teraz bez problemu sporządzać statystyki i na bieżąco sprawdzać miejsca, w których powtarzają się dane zagrożenia, by skuteczniej im przeciwdziałać poprzez patrole czy też akcje prewencyjne. Oczywiście wszystko po to, poprawić funkcjonowanie straży miejskiej i zwiększyć bezpieczeństwo w gminie. W systemie są zapisane również wszystkie wystawione mandaty, pouczenia i wnioski do sądu.

Czytaj też: NIK, koszty utrzymania straży miejskiej: Ile kosztuje strażnik?

Zdania na temat funkcjonowania straży miejskiej są podzielone. Nie brakuje mieszkańców, którzy uważają, że jest to zbędna służba. Strażnicy mają też sporą grupę zwolenników, przekonujących, że odwalają oni kawał dobrej roboty.

Ze statystyk wynika, że straż miejska z roku na rok ma więcej pracy. W ubiegłym roku interweniowała 3131 razy, z czego 1188 na prośbę mieszkańców. Najwięcej, bo aż 732 było wykroczeń drogowych, głównie nieprawidłowego parkowania samochodów. Niewiele mniej zgłoszeń (604) dotyczyło bezpańskich psów i kotów, dzików albo martwych lub rannych dzikich zwierząt. 425 razy strażnicy interweniowali w przypadku spożywania alkoholu w miejscu publicznym, a 327 razy musieli upomnieć właścicieli posesji, by lepiej dbali o czystość i porządek. Ponadto 219 razy strażnicy musieli reagować na dewastację miejsc publicznych.

Czytaj też: Złe parkowanie, zmiany: Straż miejska dostanie większe uprawnienia do odholowywania aut

W sumie strażnicy "wlepili" 950 mandatów, a 1891 razy interwencje skończyły się na pouczeniu sprawców. Nie obyło się również bez sądu, do którego trafiły 122 sprawy. Strażnicy używali również fotoradaru, który zarejestrował 644 wykroczenia i wystawiono kierowcom mandaty na łączną kwotę prawie 99 tys. złotych (od 1 stycznia 2016 r. strażnicy nie mogą już korzystać z fotoradarów).

W konstancińskiej straży miejskiej obecnie pracuje 16 strażników oraz 5 operatorów miejskiego monitoringu, na który składa się aż 61 kamer.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • Straznik, 2016-05-19 18:45:44

    Klamstwo Program emandat funkcjonował już w straży w 2014 roku. Teraz tylko przedłużona licencję. Jak możecie tak oszukiwać ludzi??NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: