PARTNER PORTALU
  • BGK

Konstancin: od kwietnia 742 tylko do Wilanowa

  • www.Konstancin24.eu    21 marca 2013 - 09:24
Konstancin: od kwietnia 742 tylko do Wilanowa

Zarząd Transportu Miejskiego podniósł samorządom Konstancina-Jeziorny i Góry Kalwarii opłaty za funkcjonowanie linii autobusowej 742.
Ponadto od 1 kwietnia trasa autobusu zostanie skrócona. Zamiast do stacji Metro Wilanowska, autobus dowiezie pasażerów tylko do Wilanowa.

Od 1 września 2011 roku na terenie gminy Konstancin-Jeziorna zaczęły funkcjonować cztery nowe linie autobusowe. Oprócz lokalnych mikrobusów linii L został uruchomiony zupełnie nowy autobus linii 742, który jeździ na trasie z Warszawy (Metro Wilanowska) przez Konstancin-Jeziornę do Góry Kalwarii.

Niestety wskutek oszczędności stołecznego ratusza Zarząd Transportu Miejskiego postanowił ograniczyć wydatki na podmiejską komunikację. Na początku tego roku ZTM powiadomił samorządy Góry Kalwarii i Konstancina-Jeziorny, które współfinansują linię 742, że nie ogłosi nowego przetargu na obsługę linii. ZTM zapowiedział modyfikację linii i zażądał od samorządów zwiększenia opłat. Jeśli samorządy nie zgodziłyby się na wyższe dotacje, ZTM zawiesiłby funkcjonowanie linii. Dlatego też władze obu gmin nie miały wyjścia i zgodziły się na nowe warunki.

Pod koniec lutego udało się wynegocjować warunki nowej umowy, która będzie obowiązywała tylko do czerwca 2013 roku. Samorządy (oba po 50 %) pokryją połowę kosztów funkcjonowania linii w podmiejskiej strefie. Koszty dla samorządów wzrosną prawie dwukrotnie (8,33 zł za „wozokilometr").

Niestety ZTM postanowił również skrócić trasę autobusu, który od 1 kwietnia nie będzie dojeżdżał już do stacji Metro Wilanowska. Dowiezie mieszkańców gminy Góra Kalwaria i Konstancin-Jeziorna tylko do Wilanowa, gdzie będzie miał pętlę.

Dla wielu mieszkańców to ogromne utrudnienie, znacznie zwiększające czas podróży. Pasażerowie korzystający z tego połączenia będą mieli też nieco mniej kursów do dyspozycji. W dni powszednie ich liczba zmniejszy się z 17 do 15. W weekendy i święta autobus będzie miał 9 kursów. Nowy rozkład jazdy będzie obowiązywał od 1 kwietnia do 30 czerwca.

Jedyną pozytywną zmianą, którą mogą odczuć pasażerowie, będzie zmiana autobusów. ZTM zadeklarował, że w godzinach porannego i popołudniowego szczytu trasę będą obsługiwały długie, autobusy przegubowe, które mogą zmieścić znacznie więcej pasażerów, co z pewnością zwiększy komfort podróży do Warszawy i zmniejszy tłok.

Autobus linii 742 dotychczas cieszył się ogromnym powodzeniem mieszkańców obu gmin, którzy chętnie dojeżdżają nim do Warszawy i wracają ze stolicy do domów. Dlatego też oba samorządy nie biorą pod uwagę zamknięcia popularnej linii.

Burmistrz Kazimierz Jańczuk przyznaje, że jednym z możliwych wariantów po wygaśnięciu obecnej umowy jest zakończenie współpracy z ZTM i ogłoszenie własnego przetargu na przewoźnika. Takie rozwiązanie prawdopodobnie byłoby znacznie tańsze.

Jest również szansa, że w autobusach nowego przewoźnika obowiązywałyby także bilety ZTM. Jednak decyzje na temat nowej organizacji linii jeszcze nie zapadły.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.