PARTNER PORTALU
  • BGK

Konsultacje społeczne w sprawie spalarni

  • Patrycja Batóg    7 września 2010 - 13:33

Zakład Utylizacyjny w Gdańsku przygotowuje się do budowy zakładu termicznego zagospodarowania odpadów dla województwa pomorskiego. Inwestycja ma odmienić kwestie oddziaływania składowiska w Gdańsku-Szadółkach na otaczające tereny i poprawić jakość życia okolicznych mieszkańców. Obecnie rozpoczynają się konsultacje społeczne w Gdańsku.
Budowa zakładu termicznego zagospodarowania odpadów, potocznie zwanego spalarnią, jest wiodącym celem projektu o nazwie „System gospodarki odpadami dla Metropolii Trójmiejskiej". Głównym powodem realizacji tej inwestycji jest wynikający z przepisów unijnych fakt, że po 2013 roku zabronione będzie gromadzenie na składowiskach odpadów, które wykorzystać można do celów energetycznych, czyli tzw. frakcji energetycznej.

- To ekologiczna i bezpieczna inwestycja, czemu dowodzi choćby fakt, że takie zakłady powstają w centrach europejskich miast. Na podstawie doświadczeń setek instalacji na świecie można z pełnym przekonaniem stwierdzić, iż unieszkodliwianie termiczne jest bezpiecznym dla ludzi i środowiska sposobem na zagospodarowanie odpadów. Bez problemu dotrzymywane są wszelkie normy ochrony środowiska, a prowadzony monitoring oraz zabezpieczenia gwarantują bezawaryjna pracę i bezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzi Funkcjonowanie instalacji nie jest również źródłem przykrych zapachów - zapewnia prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku Wojciech Głuszczak.

Inwestorem projektu budowy spalarni dla Metropolii Trójmiejskiej jest Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. Szacunkowy koszt inwestycji to 600 mln zł, unijne wsparcie wynieść może ok. 50 procent tej kwoty. Planowany termin realizacji inwestycji to koniec 2013 roku.

Na podstawie przeprowadzonych analiz lokalizacji regionalnej instalacji do termicznego przekształcania energetycznej frakcji odpadów, wybrano i poddano dalszej analizie dwie potencjalne lokalizacje: na terenie Zakładu Utylizacyjnego Gdańsk - Szadółki oraz na terenie zakładów papierniczych IP Kwidzyn. Konsultacje społeczne dotyczące tej inwestycji odbyły się już w Kwidzynie oraz w sąsiadującej z Zakładem Utylizacyjnym gminie Kolbudy. Teraz rozpoczynają się konsultacje społeczne w Gdańsku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • autoidea, 2010-09-08 12:47:18

    Trzeba byc kompletnie nieodpowiedzialnym, lub ignorantem (co na jedno wychodzi), zeby proponowac ludziom potwornie drogie spalarnie zamiast czystego i taniego zgazowania. Kto tak naprawde sie za tym kryje ? Droga do czystego srodowiska nie prowadzi przez komin !
  • autoidea, 2010-09-07 15:09:34

    Fajne klamstwo - "Budowa zakładu termicznego zagospodarowania odpadów, potocznie zwanego spalarnią". Chyba mialo byc "budowa spalarni, potocznie zwanej zakladem termicznego zagospodarowania odpadow", bo przeciez jest wiecej czystych metod termicznych, nie bedacych... marnotrawiacymi energie spalarniami ...  rozwiń