PARTNER PORTALU
  • BGK

Konsultacje w sprawie schroniska dla zwierząt

  • www.esosnowiec.pl (Arkadiusz Kaczor)    5 września 2011 - 14:51
Konsultacje w sprawie schroniska dla zwierząt

Niedawne konsultacje społeczne w sprawie budowy nowego schroniska dla zwierząt w Sosnowcu wskazały jako preferowaną lokalizację obszar w Ostrowach Górniczych.
Wiadomość ta jednak od początku spotkała się ze stanowczym sprzeciwem mieszkańców tej dzielnicy, którzy podkreślają, że sposób przeprowadzenia konsultacji pozostawiał wiele do życzenia. Dlatego też, choć trwa już opracowywanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia, gmina zastanawia się nad dodatkowymi rozwiązaniami, które zadowolą mieszkańców.

Mieszkańcy Ostrowów Górniczych, którzy nie są zadowoleni z planowanej lokalizacji przyszłego schroniska, mają wątpliwości co do sposobu przeprowadzenia konsultacji społecznych. Tymczasem, jak przekonują sosnowieccy urzędnicy, sporo zrobiono aby zainteresowani dowiedzieli się o konsultacjach i co za tym idzie, mogli wyrazić opinię w tej sprawie. Dlatego też rozplakatowano miasto, umieszczono ogłoszenia na tablicy w Urzędzie Miejskim, w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej magistratu oraz w prasie lokalnej. Tyle, że mieszkańców dzielnicy Ostrowy zupełnie to nie zadowala.

– Nie wszyscy mają u nas internet, nie każdy jeździ codziennie do Urzędu Miejskiego i nie każdy czyta prasę lokalną. W dodatku samych plakatów było jak na lekarstwo. W ten sposób się nas lekceważy i decyduje w naszym imieniu – mówi jedna z mieszkanek. -A gdzie jakieś spotkania z mieszkańcami? – dopytuje.

– Takich typowych konsultacji, gdzie w jednym miejscu zebraliby się zainteresowani mieszkańcy i możliwa byłaby bezpośrednia wymiana argumentów, nie było – odpowiadał Henryk Mikuła, kierownik Referatu Planowania i Przygotowania Inwestycji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Zaznacza on jednak, że pracownicy Wydziału Inwestycji byli obecni na miejscu.

– Wtedy też mieszkańcy dopytywali i dowiadywali się o naszych planach. Byli tacy, którzy w inwestycji widzą szansę na rozwój obszaru. Niezależnie jednak od pozytywnego dla nas rozstrzygnięcia przeprowadzonych konsultacji społecznych, szukamy alternatywnych lokalizacji dla przyszłego schroniska. Projekt, który posiadamy, pozwala bowiem zaadoptować go także w innym miejscu – dodaje Henryk Mikuła.

Dlaczego mieszkańcy mają wątpliwości i nie są zadowoleni z konsultacji społecznych? – Bo były robione w pośpiechu – odpowiada Arkadiusz Chęciński, przewodniczący sosnowieckiej Rady Miasta i dodaje: – Jeszcze długa droga przed nami. Wiele z konsultacji społecznych jest wymuszana przez radnych i tak też było w tym przypadku. Błędem było jednak nieumieszczenie specjalnej skrzynki na terenach najbardziej zainteresowanych inwestycją, w której mieszkańcy mogliby umieszczać swoje opinie. Podobnie za ogromną pomyłkę uważam brak bezpośredniego spotkania z mieszkańcami tych rejonów. To jednak efekt tego, że nasza władza boi się kontaktów z ludźmi. W takich sytuacjach mogłaby być bowiem zakrzyczana. Myślę jednak, że nie ma co się bać i zacząć w końcu prowadzić dialog z mieszkańcami.

Dialog, w którym – jak podkreślała Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW – obie strony muszą być równorzędnymi partnerami. – Władza zawsze ma nad mieszkańcami przewagę informacyjną. Nie może więc tego wykorzystywać i komunikować się z ludźmi ex katedra – uważa Gabriela Lenartowicz.

W tej chwili prace nad budową schroniska toczą się spokojnie. – Trwa opracowanie dokumentacji projektowej. Większość uwag zgłoszonych przez mieszkańców Sosnowca podczas konsultacji społecznych było słusznych i rzeczowych. Pomimo jednoznacznych wyników gmina Sosnowiec zastanawia się nad dodatkowymi rozwiązaniami mającymi na celu realizację przedsięwzięcia przy zapewnieniu satysfakcji zarówno zwolenników jak i przeciwników pomysłu powstania nowej placówki dla bezdomnych zwierząt – mówi Sebastian Winter z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Zaznacza jednak, że nowe rozwiązania uzależnione są od możliwości miasta i wymagają dużego zaangażowania oraz determinacji nie tylko władz Sosnowca. – W związku z tym wszystkie zgłoszone sugestie zostaną dokładnie przeanalizowane i uwzględnione w dalszych działaniach związanych z realizacją zadania – zapewnia Sebastian Winter.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.