PARTNER PORTALU
  • BGK

Konsultacyjnie o odpadach w Krakowie

  • AT    27 kwietnia 2012 - 17:44
Konsultacyjnie o odpadach w Krakowie

Prawie 80 osób wzięło udział w konferencji konsultacyjnej dotyczącej zmiany systemu gospodarowania odpadami, a współorganizowanej przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, Bogusława Kośmidera.
Od 1 lipca 2013 roku szykują się wielkie zmiany w systemie gospodarowania odpadami. Wiąże się to bezpośrednio z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Czytaj też: To już koniec starych wysypisk. Resort środowiska nie daje nadziei

Wicemarszałek województwa małopolskiego (zabierz głos/oceń marszałka), Wojciech Kozak zaprezentował projekt Planu Gospodarki Odpadami Województwa Małopolskiego. Jednym z głównych założeń tego planu jest zwiększenie ilości surowców odzyskiwanych ze śmieci, zwłaszcza w procesie recyklingu.

Henryk Kultys, prezes MPO zwrócił uwagę na fakt, że niedługo w sposób selektywny trzeba będzie odzyskiwać 25 proc. odpadów.

O stanowisku miasta w tej sprawie mówili: Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta oraz Henryk Kultys, prezes MPO. Wacław Skubida, dyrektor wydziału Gospodarki Komunalnej przytoczył szereg uwag, które gmina zgłasza do planu. Najprawdopodobniej plan Gospodarki Odpadami Województwa Małopolskiego uchwalony zostanie 3 lipca. Podczas konferencji głos zabierali również przedstawiciele firm zajmujących się selektywną zbiórką odpadów.

Kraków (zabierz głos/oceń prezydenta) do wprowadzenia nowego systemu przygotowuje się już od 2011 roku. Zmieni się wiele. Przede wszystkim od 1 lipca 2013 roku to gmina będzie właścicielem śmieci. Wprowadzony zostanie tzw. podatek śmieciowy, który zastąpi obecnie obowiązującą opłatę za wywóz śmieci. Wiadomo już, że opłata ta będzie wyższa od obecnie obowiązującej, ale nie wiadomo o ile. Wliczony zostanie w nią m.in. koszt gospodarowania odpadami. Im więcej będziemy segregować odpadów, tym opłata będzie niższa.

- Kolejne spotkanie odbędzie się w maju. Wtedy zaproszeni przez przewodniczącego Rady Miasta Krakowa goście rozmawiać będą o polityce Krakowa w zakresie gospodarowania informacji Rady Miasta Krakowa piątek, 27 kwietnia 2012 roku odpadami – mówił na koniec Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa i współorganizator konferencji konsultacyjnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-04-30 22:58:56

    Złą rzeczą jest wymaganie od obywateli by dokonywali selekcji nie mając do tego warunków. Złą rzeczą jest by odpady składować a nie dokonywać selekcji mieszanego strumienia - Barycz ma doczyszczalnie a nie segregatornie - dobrali złą technologię. Za błędy urzędników płaca mieszkańcy. A jest... technologia selekcji mieszanego strumienia odpadów bez konieczności składowania - mogę wdrożyć i czekam na propozycje współpracy -  rozwiń
  • Agata, 2012-04-30 11:18:48

    "Wprowadzony zostanie tzw. podatek śmieciowy, który zastąpi obecnie obowiązującą opłatę za wywóz śmieci. Wiadomo już, że opłata ta będzie wyższa od obecnie obowiązującej, ale nie wiadomo o ile. Wliczony zostanie w nią m.in. koszt gospodarowania odpadami. Im więcej będziemy segregować odpadów, t...ym opłata będzie niższa." Jeżeli opłata będzie wyższa to przestanę chodzić do "dzwonów" z plastykiem, szkłem i papierem. Na każdym podwórku powinny być takie pojemniki !!!  rozwiń