Kontrola klimatyzacji w stołecznych autobusach

Ponad połowa stołecznych autobusów jest wyposażona w klimatyzację. W związku z zapowiadaną falą upałów Zarząd Transportu Miejskiego nasilił kontrole.
Kontrola klimatyzacji w stołecznych autobusach

- Sprawdzamy, czy klimatyzatory są przeczyszczone, posiadają aktualne certyfikaty użytkowania oraz przede wszystkim – czy kierowcy włączają klimatyzację – informuje stołeczny ZTM.

Dodatkowo wszyscy przewoźnicy otrzymali pismo przypominające o zasadach włączania klimatyzacji w pojazdach.

Zasady kontroli

Jak co roku letni okres to czas wzmożonych kontroli działania klimatyzacji w pojazdach komunikacji miejskiej. Pracownicy nadzoru ruchu przeprowadzają kontrole doraźne oraz na podstawie sygnałów od pasażerów.

Kontrola polega m.in. na elektronicznym pomiarze temperatury wewnątrz pojazdu i sprawdzeniu nawiewu chłodnego powietrza z „kratek” klimatyzacji.

Sprawdzane jest także, czy systemy chłodzenia posiadają aktualne certyfikaty i są należycie serwisowane (m.in. wymiana filtrów, czyszczenie chłodnic i uzupełnianie tzw. czynnika chłodzącego).

Kontrole są prowadzone każdego dnia, ze szczególnym nasileniem, gdy temperatura powietrza przekracza 25 stopni Celsjusza.

Jaka temperatura w środku

Wszyscy przewoźnicy autobusowi – MZA oraz firmy Mobilis, PKS Grodzisk Mazowiecki i ITS Michalczewski zobowiązani są w umowach do utrzymania w pojazdach temperatury w przedziale 18 – 25 stopni Celsjusza. Powyżej 25 stopni klimatyzacja powinna włączyć się automatycznie.

- Chłodzone pojazdy można poznać po specjalnej naklejce na drzwiach („Pojazd klimatyzowany") oraz po charakterystycznych urządzeniach zamontowanych na dachu – informuje ZTM.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE