PARTNER PORTALU
 • BGK

Korupcja? Nie można skorumpować wszystkich radnych

 • Bartosz Dyląg    30 września 2014 - 09:45
Korupcja? Nie można skorumpować wszystkich radnych

Większość wniosków zawartych w komentarzu NIK do raportu o instalacjach wiatrowych jest chybiona – uważa Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Wojciech Cetnarsk, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, ocenił raport NIK o budowie i lokalizacji lądowych farm wiatrowych. Jak podkreśla, najbardziej dziwi go rozdźwięk między wynikami kontroli, które jego zdaniem wykazały niewielkie uchybienia, a komentarzem NIK do raportu w postaci części wstępnej, o której mówi się, że jest miażdżąca, druzgocąca dla instalacji wiatrowych. W opinii Cetnarskiego większość wniosków zawartych w tym raporcie jest chybiona.

Czytaj też: Burmistrz Kisielic: NIK? Byłem zszokowany...

- Są też trafne. Zła jest sytuacja, w której władze samorządowe uczestniczą w procedurze administracyjnej, która ich dotyczy. Są przepisy zabraniające takich działań, ale nie ma sankcji. To definitywnie należy zmienić - zaznacza Wojciech Cetnarski.

W raporcie NIK zauważa, że jedna trzecia instalacji wiatrowych jest zlokalizowana na działkach należących do członków władz samorządowych. Zdaniem prezesa PSEW jeżeli doprowadzimy do stanu, w którym inwestorzy będą celowo pomijali takie grunty, to wpadniemy w paranoję. Będziemy prowadzić rodzaj dyskryminacji, ograniczymy prawo do dysponowania własnym majątkiem.

- Warto też zastanowić się nad tym, kim są radni. Bardzo często to ludzie z dość dużym majątkiem, z reguły dysponujący większą ziemią. Efekt? Prawdopodobieństwo postawienia instalacji na ich działkach jest większe - wyjaśnia Wojciech Cetnarski.

Czytaj też: Czy farmy wiatrowe mogą zniszczyć Mazury?

Cetnarski dodaje, że jeśli inwestor ma do postawienia kilkanaście turbin wiatrowych, to ograniczenie techniczne i środowiskowe są tak duże, że nie zwraca uwagi na to, czyja jest działka.

Jak wyjaśnia Wojciech Cetnarski ,zjawisko korupcji w przypadku inwestycji wiatrowych to bardzo nietrafiony argument, bo nie można skorumpować całej gminy. Jeden urzędnik nie jest w stanie sam zadecydować o powstaniu danej inwestycji, dlatego korumpowanie np. burmistrza mija się z celem. Radni wywodzą się z różnych opcji politycznych, dlatego inwestor nie będzie w stanie przekonać ich wszystkich do swojego pomysłu.

- Ekonomia korupcji, polegająca na tym, że przy pomocy pieniędzy uzyskam decyzje, których inaczej bym nie uzyskał, nie ma żadnego sensu. Wszystko dzieje się w całkowicie transparentny sposób, są głosowania, wysłuchania publiczne, odwołania - wyjaśnia prezes PSEW.

NIK wskazała ponadto, że do praktyk korupcyjnych może dochodzić przy finansowaniu przez inwestora miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

W opinii Wojciecha Cetnarskiego nie ma żadnej prawnej metody, by zobowiązać radnych do określonego głosowania. To, że inwestor wyłożył pieniądze i podpisał z wójtem umowę, do niczego gminę nie zobowiązuje, każdy radny głosuje zgodnie z własnym sumieniem. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • ewa, 2015-03-17 19:57:56

  Ten raport NIKu jest w 100% trafiony.Opisuje rzeczywistośc w mojej gminie,a pan Wojciech Cetnarski nie był, nie mieszka a poza tym to nie jest obiektywny.Czemu tego procederu żadne instytucje nie ukrócą.
 • tami, 2014-11-12 10:49:01

  Pan Cetnarski opowiada straszne głupoty. Wiem ,jak wygląda Rada Gminy w moim powiecie. Wójt przeprowadza wszystko co che, bo zastrasza lub przekupuje. Radni to nie jest elita inteligentów -nie da się ukryć. Raport NIK jest w 100 % prawdziwy.
 • Logrez, 2014-10-02 20:17:39

  Oj można Panie Cetnarski ,można skorumpować dając np. po 10 tys.za podniesienie ręki lub lokując u radnych wiatraki . Zmam gminę gdzie skorumpowano w ten sposób 2/3 komisji rewizyjnej.Niech pan lepiej tak zdecydowanie nie mówi !