PARTNER PORTALU
  • BGK

Korupcja w Zarządzie Budynków Komunalnych w Krakowie?

  • PAP/EM    24 marca 2017 - 15:05
Korupcja w Zarządzie Budynków Komunalnych w Krakowie?
Na podstawie materiałów zebranych przez CBA Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej. (Fot. flickr/ Chappell Bove)

Śledztwo wszczęte przez krakowską prokuraturę w sprawie gospodarowania mieniem przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie dotyczy przyjęcia korzyści majątkowej bądź osobistej przez pełniących funkcję publiczną pracowników tej jednostki - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko.
• Wszczęto śledztwo w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej bądź osobistej w bliżej nieustalonej wysokości przez pełniących funkcję publiczną pracowników Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie, w związku z pełnieniem tej funkcji.

• 17 marca funkcjonariusze CBA weszli do Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie. Było to związane z artykułem w "Dzienniku Polskim", w którym napisano o grupie lokalnych przedsiębiorców, którzy - według autorów - przejmują kontrolę nad gminnymi lokalami.

Według prokuratora na podstawie materiałów zebranych przez CBA Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej bądź osobistej w bliżej nieustalonej wysokości przez pełniących funkcję publiczną pracowników Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie, w związku z pełnieniem tej funkcji.

Śledztwo dotyczy także udzielenia korzyści majątkowych bądź osobistych takim osobom w celu przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez pracowników ZBK. Chodzi o naruszenie przepisów prawa przy wynajmie nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków dla celów komercyjnych i mieszkalnych w okresie od 2015 roku do chwili obecnej.

17 marca funkcjonariusze CBA weszli do Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie. Było to związane z artykułem w "Dzienniku Polskim", w którym napisano o grupie lokalnych przedsiębiorców, którzy - według autorów - przejmują kontrolę nad gminnymi lokalami. CBA przesłuchało w charakterze świadków pracowników ZBK oraz zabezpieczyło dokumentację dotyczącą wynajmu lokali komercyjnych i mieszkalnych.

W komunikacie Urzędu Miasta Krakowa napisano wtedy, że prezydent miasta Jacek Majchrowski Krakowa zapowiedział pełną współpracę z CBA, by wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Zdaniem urzędników artykuł w Dzienniku Polskim pt. "Lokale wokół Rynku niszczeją, a władze miasta wspierają cwaniaków" jest "nierzetelny".

Według gazety grupa lokalnych "przedsiębiorców" stworzyła układ, korzystając z wyjątkowej przychylności urzędników. "Obraz nieprawidłowości przeraża" - napisano.

Jak donosił "DP", grupa osób związanych ze spółkami Viva i Viva 2 - jedna z nich prowadzi od kilku tygodni kawiarnię po dawnych "Zalipiankach" - stworzyła układ rodzinno-towarzyski. "Wykorzystując bulwersującą przychylność władz Krakowa i kierownictwa Zarządu Budynków Komunalnych, przejmują kontrolę nad kolejnymi gminnymi lokalami użytkowymi, ale też nad mieszkaniami w centrum miasta" - podała gazeta.

W tekście napisano, że grupa ma już przynajmniej siedem lokali, w tym trzy przy jednej tylko ulicy: Szewskiej. "I korzystają z gigantycznych ulg w czynszu, choć nie wywiązują się z zawartych umów, m.in. przeciągając w nieskończoność remonty. Za zgodą urzędników zajmują pomieszczenia, z których już dawno powinni zostać usunięci. Mają one bowiem służyć osobom nieposiadającym własnego lokum, a nie przedsiębiorcom, których stać jednocześnie na zakup kamienicy za... 1,8 mln zł" - napisała gazeta.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.