PARTNER PORTALU
 • BGK

Koszalin ma nowoczesną suszarnię osadów

 • PAP    20 maja 2013 - 17:02
Koszalin ma nowoczesną suszarnię osadów

Spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Koszalinie oficjalnie uruchomiła w poniedziałek zbudowaną kosztem 36,2 mln zł instalację suszenia i termicznego przekształcania osadów pościekowych.
Inwestycja trwała dwa lata. Pieniądze na jej realizację pochodziły z pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 21,8 mln zł oraz środków własnych spółki.

Prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Janusz Łodziewski powiedział, że koszalińska instalacja jest najnowocześniejszą w Polsce. Podobne inwestycje mają Radom i Toruń, zaś w Europie funkcjonuje blisko 30 tego typu instalacji.

Uruchomiony w poniedziałek w Koszalinie kompleks może w ciągu roku przetworzyć na suchy granulat 22 tys. ton mokrych osadów pościekowych. Miasto Koszalin rocznie wytwarza 17,5 tys. osadów. Instalację zaprojektowano tak, by miała większą moc przerobową.

Osady trafiające do przetworzenia zawierają w sobie 80 proc. wody. Natomiast granulat, który jest końcowym produktem, ma 10 proc. wody. Taki efekt osiągnięto dzięki połączeniu dwóch procesów: oddzielania cząstek wody od osadu za pomocą dehydratorów elektroosmotycznych, wykorzystujących do tego pole elektryczne, a następnie suszenia masy powietrzem rozgrzanym do 130-150 stopni Celsjusza.

Uzyskany w ten sposób granulat ma kaloryczność porównywalną z górnymi pokładami węgla brunatnego lub średnimi węgla kamiennego i może być wykorzystywany jako paliwo do pieców produkujących cement. Dlatego MWiK chce sprzedawać ten produkt cementowniom. Według szacunków Łodziewskiego spółka mogłaby w ten sposób uzyskać rocznie ok. 2 mln zł dodatkowego przychodu. Odbiorca granulatu ma być wyłoniony w przetargu.

Obecny podczas uruchomienia kompleksu wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski podkreślał, że dzięki zrealizowanej inwestycji Koszalin nie tylko pokazał, że dba środowisko, ale i wyprzedził unijne rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami, które przewidują wprowadzenie zakazu składowania osadów pościekowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Ob.Małachowski, 2013-05-21 20:00:17

  Niektórzy to są poszkodowani bo tęsknią i tęsknią....za" najmilszą krainą",bez odpadów i brudu !!!
 • saxofonista, 2013-05-21 19:24:36

  niektórzy to potrafią sobie korzystać z życia... a inni smutni i ucisnieni
 • obserwator, 2013-05-21 11:48:34

  Żeby uzyskać 2mln. przychodu cena 1tony wynosiłaby ca 410PLN. A ile w pobliżu Koszalina jest cementowni?