PARTNER PORTALU
  • BGK

Koszalin ogłosił przetarg na budowę inteligentnego systemu transportowego

  • PAP    8 maja 2013 - 18:28
Koszalin ogłosił przetarg na budowę inteligentnego systemu transportowego

Urząd Miejski w Koszalinie (Zachodniopomorskie) ogłosił przetarg na budowę inteligentnego systemu transportowego. Inwestycja jest w 85 proc. finansowana z funduszy unijnych. Jej szacunkowy koszt to 9,6 mln zł bez podatku VAT.
Oferty będą przyjmowane do 13 czerwca br. Wadium ustalono na 300 tys. zł. Zwycięzca przetargu będzie musiał stworzyć system w ciągu 19 miesięcy od podpisania umowy.

Inteligentny system transportowy (IST) ma m.in. umożliwić monitorowanie natężenia ruchu na drogach w mieście, sterowanie sygnalizacją świetlną, informowanie kierowców za pomocą elektronicznych tablic o wolnych miejscach parkingowych i utrudnieniach w ruchu.

System będzie pomagał policji w poszukiwaniu pojazdów na podstawie tablic rejestracyjnych oraz w identyfikacji samochodów, których kierowcy łamią przepisy.

Czytaj też: Inteligentne miasta korzystają z nowych technologii

W ramach projektu ma także powstać system pomiaru wysokości pojazdów, co ma uniemożliwić próbę przejazdu pod wiaduktem kolejowym zbyt wysokich samochodów. Natomiast na drogach wjazdowych do miasta mają zostać zamontowane wagi, co powinno uniemożliwić przejazd przez Koszalin zbyt ciężkim pojazdom.

IST ma sterować sygnalizacją świetlną na 13 koszalińskich skrzyżowaniach; tablice informujące o wolnych miejscach parkingowych mają stanąć w czterech punktach miasta, zaś pojazdy mają być ważone na czterech drogach wylotowych.

Nowy system ma być zbudowany w oparciu o istniejąca i tworzoną obecnie w mieście sieć światłowodów.

Unijne wsparcie budowy IST w Koszalinie pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Umowę o dofinansowanie inwestycji miasto podpisało z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w lipcu 2011 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.