PARTNER PORTALU
  • BGK

Koszalin wybrał firmę odbierającą odpady

  • PAP    13 czerwca 2013 - 16:48
Koszalin wybrał firmę odbierającą odpady

Spółka Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej będzie odbierać pod 1 lipca br. odpady od mieszkańców Koszalina (Zachodniopomorskie) - poinformował w czwartek wiceprezydent miasta Andrzej Kierzek.
Firma jako jedyna stanęła do dwóch ogłoszonych przez ratusz przetargów. Dwa postępowania były efektem dokonanego w grudniu ub.r. przez Radę Miejską podziału miasta na sektory: zachodni i wschodni.

Za obiór i zagospodarowanie odpadów w każdym z rejonów miasto było gotowe zapłacić po 8,4 mln zł. PGK zrobi to za 7,8 mln zł w I sektorze i 7,4 mln zł w II sektorze.

Na razie jednak nie wiadomo, czy wobec niższej ceny obniżone zostaną stawki tzw. podatku śmieciowego.

Czytaj też: Gmina przejmie obowiązek płacenia za śmieci od najuboższych

Jak powiedział w czwartek na konferencji wiceprezydent Kierzek, wszystko zależy od kwot, jakie wynikną z deklaracji za gospodarowanie odpadami.

Dokumenty będą przyjmowane do 25 czerwca. Ze spisu nieruchomości wynika, że powinno ich być nieco ponad 8 tys. Dotychczas urząd przyjął ok. 1 tys. deklaracji. W 90 proc. mieszkańcy zobowiązali się do selektywnej zbiórki opadów.

W Koszalinie tzw. podatek śmieciowy będzie naliczany od powierzchni mieszkania. Stawka opłaty za opady niesegregowane wyniesie 90 gr. za 1 m kw. powierzchni użytkowej mieszkania. W przypadku odpadów segregowanych będzie to 60 gr. Opłaty będą wnoszone co miesiąc.

Miasto zastosowało kilka ulg przy obliczaniu wysokości opłat. W przypadku lokali o powierzchni powyżej 25 m kw. zamieszkiwanych tylko przez jedną osobę, opłata będzie naliczana jedynie za 25 m kw. W przypadku lokali o powierzchni powyżej 60 m kw. zamieszkałych przez dwie osoby opłaty będą naliczane jedynie za 60 m kw. Natomiast w przypadku lokali o powierzchni powyżej 80 m kw. opłata będzie naliczana jedynie od 80 m kw.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (PGK) jest spółką, której większościowym udziałowcem jest miasto Koszalin. Udziały w firmie ma również jedna ze spółdzielni mieszkaniowych.

Po wygranym przetargu spółka powiększy nieco swój rynek. Dotychczas operowała na 90 proc. powierzchni miasta. Pozostałą część obsługiwała inna firma.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.