PARTNER PORTALU
  • BGK

Kosztowna elektrownia, której nie będzie?

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    1 sierpnia 2012 - 12:15
Kosztowna elektrownia, której nie będzie?

Elektrownia jądrowa w Polsce nie powstanie, ale i tak wydamy na nią dużo pieniędzy.
– Zamiast rozwijać energetykę jądrową Polska musi ułatwić rozwój odnawialnych źródeł energii i energetyki prosumenckiej – mówi Ilona Jędrasik, rzecznik ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.

Czyatj też: Ustawa o OZE ujrzała światło dzienne

Jednym z celów Mapy drogowej 2050 jest zmniejszenie zależności od importu surowców energetycznych z poza UE. W przypadku Polski i kilku innych krajów UE będzie miało to odwrotny skutek, ponieważ chcąc zrealizować postanowienia Mapy drogowej będziemy musieli importować więcej gazu i rozpocząć import paliwa jądrowego.

– Polska już od kilku lat importuje węgiel kamienny. Niezależnie od postanowień Unii Europejskiej i tak zmniejszamy naszą niezależność energetyczną. W ostatnich latach do Polski sprowadzano ok. 15 mln ton węgla kamiennego rocznie. Jego duża część pochodziła z Rosji. Prawdopodobnie z Rosji, lub z innego niepewnego źródła, możemy importować paliwo jądrowe.

Czytaj też: Kto wygra atomowy wyścig

Obecnie eksploatowane pokłady węgla brunatnego skończą się za ok. 15 lat, a eksploatacja złóż węgla kamiennego staje się coraz bardziej kosztowna. Możliwa jest oczywiście budowa nowych kopalń lub zejście niżej z wydobyciem węgla, ale wtedy znacząco wzrosną koszty wydobycia. Importujemy węgiel nie dlatego, że go nie mamy, tylko dlatego, że jego wydobycie w kraju jest droższe niż kupno z zewnątrz. Możemy subsydiować wydobycie węgla, tak jak robimy to teraz, ale jest pytanie, czy podatnik musi płacić za coś, co można sprowadzić tanie – mówi Ilona Jędrasik.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • gienek, 2012-08-09 13:47:17

    Generalnie mozemy sprowadzac wszystko. A import proponuje pokrywac eksportem energrtykow amatorow. Co biegle czynimy od dwudziestu lat.
  • energetyk-amator, 2012-08-01 15:09:13

    "Polska musi ułatwić rozwój odnawialnych źródeł energii i energetyki prosumenckiej" - jak to łatwo powiedzieć. Oczywiście, jest to ważne, ale mała, przydomowa instalacja wiatrowa czy solarna to nie jest rozwiązanie dla przemysłu. Wielkie farmy wiatrowe już prędzej, ale trzeba je mieć gdzie... wybudować, a do tego mieć opracowaną wydajną technologię magazynowania energii. A paliwo jądrowe możemy sprowadzać z UE (jednym z producentów jest np. Francja).  rozwiń